AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Królowa polskiej powieści historycznej w bibliotece w Opatówku

DATA: 11 października 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Elżbieta Cherezińska

  Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku zaprasza na spotkanie z powieściopisarką Elżbietą Cherezińską.

  Autorka, na kartach swoich książek ożywia w fascynujący sposób dawną Polskę i Skandynawię, ale także Polskę w wieku XIX i XX. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka "Królowa" o Świętosławie - córce Mieszka I, matce królów Skandynawii.

  -  Porozmawiamy o dumnej Świętosławie, Polakach i Wikingach, o pisaniu książek, o tym dlaczego właśnie średniowiecze i dlaczego Polska tyle wieków później - mówi Małgorzata Matysiak z opatóweckiej biblioteki.

  Spotkanie odbędzie się 30 października o godz. 17 w Gminnym Domu Kultury. Wstęp wolny.

   

  Elżbieta Cherezińska w 2005 roku zadebiutowała napisaną wspólnie z Szewachem Weissem jego literacką biografią zatytułowaną "Z jednej strony, z drugiej strony". W 2008 roku ukazała się jej książka "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" – w której przedstawiony jest obraz i historia łódzkiego getta. Ma na swoim koncie znakomite powieści historyczne m.in. "Północną drogę " – 4 tomową sagę o Wikingach, powieść "Gra w kości", w której zaczyna swoją przygodę pisarską z dynastią Piastów.
  W 2013 roku Pani Cherezińska znalazła się w finale do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gryfia za książkę "Korona śniegu i krwi".
  Magazyn Literacki Książki uznał powieść „Legion” za książkę roku 2013, za tę książkę otrzymała także nominację do nagrody im. Józefa Mackiewicza oraz w 2014 r. nominację do nagrody literackiej Identitas  przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej.
  W 2014 r powieść „Niewidzialna korona” została Najgorętszą Książką Lata w plebiscycie TVP Kultura. W 2015 r. Magazyn Literacki Książki nominował książką roku „Turniej cieni”. Powieść „Harda” to tytuł książki przedstawianej w audycji „Z najwyższej półki” w radiowej Trójce.
  We wrześniu ukazała się jej najnowsza powieść „Królowa” będąca drugą częścią „Hardej” czyli opowieścią o Świętosławie, córce Mieszka I. Powieść otrzymała Trójkowy Znak Jakości.

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.