AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SAMORZĄD. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski (PSL) pod lupą CBA

DATA: 22 listopada 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wicemarszałek Krzysztof Grabowski

  Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło poznańską prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez wicemarszałka województwa Krzysztofa Grabowskiego z PSL. Chodzi o wyłudzenie 16 mln. zł dotacji.

  Jak podało wczoraj Radio Merkury, chodzi o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przy powstaniu grupy producenckiej, która miała wyłudzić unijne dotacje. Skarb Państwa miał stracić przez to ponad 16 mln złotych.

  - Spółka, która miała zajmować się produkcją cebuli, została sztucznie wykreowana, tylko po to by wyłudzać pieniądze - powiedział dziennikarzom Temistokles Brodowski z CBA. - Krzysztof Grabowski w 2011 roku, jeszcze jako członek zarządu województwa wielkopolskiego, nie dopełnił obowiązków i wydał decyzję stwierdzająca spełnienie przez jedną z wielkopolskich spółek warunków wstępnego uznania jako grupę producentów owoców i warzyw. Podjął taką decyzję mimo tego, że grupa została sztucznie wykreowana, nie spełniała wymaganych prawem warunków. Z przedłożonych informacji wynika np. że produkcja niektórych członków grupy miała zupełnie marginalny, poniżej procentowy udział w wartości produkcji całej grupy. Taka decyzja otworzyła jednak  spółce drogę do uzyskania milionów złotych nienależnych dotacji.

  Zawiadomienie składane przez CBA mówi o tym, iż Krzysztof Grabowski działał w celu umożliwienia uzyskania korzyści majątkowych  przez tą spółkę. Faktycznie – już po tej decyzji „o uznaniu” ponad 16 mln zł państwowego dofinasowania trafiło do prywatnej kasy poznańskich biznesmenów.

  Podejrzenia CBA niezgodnej z prawem działalności dotyczą także dwóch pracowników urzędu marszałkowskiego z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz czterech urzędników, w tym byłego wicedyrektora, z poznańskiego oddziału ARiMR.

  Wicemarszałek Grabowski nie zgadza się z zarzutami CBA.

  - To nagonka polityczna. Zanim wydałem decyzję o wstępnym uznaniu tej grupy producentów, były przeprowadzone przez pracowników urzędu marszałkowskiego dwie kontrole, następnie rekontrola przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Żadna nich nie wykazała nieprawidłowości i dlatego taka decyzja została wydana - mówił Krzysztof Grabowski. - My nie mamy nic do ukrycia, przekazaliśmy dokumenty CBA, sprawa się toczy, a sam o sprawie dowiedziałem się z mediów.

  (pik)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.