AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu

DATA: 22 listopada 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Legendy, wydarzenia i duże składy – to trzy programowe wyznaczniki tegorocznego festiwalu pianistów jazzowych w Kaliszu.

  Od 24 listopada, przez cztery dni, na dwóch scenach zaprezentuje się w sumie ponad 30 muzyków, nie tylko z Polski, ale także z Austrii, Niemiec, Kuby, Kanady, Norwegii i Stanów Zjednoczonych.

  W programie 43. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych znajdzie się miejsce na jedną solową prezentację, ale nie byle kogo, bo samego Leszka Możdżera. Będzie mocnym  filarem składu jazzowych legend zaproszonych do Kalisza, obok Joachima Kuhna – pianisty z Niemiec i Ala Fostera – perkusisty ze Stanów Zjednoczonych. Koncertowy program Możdżera owiany jest tajemnicą.

  - Tak naprawdę od lutego-marca rozmawialiśmy z Leszkiem Możdżerem, że bardzo chcielibyśmy go widzieć na tym festiwalu, ale długo nie mogliśmy podpisać kontraktu – powiedział Dariusz Grodziński, dyrektor CKiS w Kaliszu. - Mistrz był w trakcie tworzenia nowego materiału i sam nie wiedział, czy będzie rozpisany na solo, duo czy trio, więc nie wiedzieliśmy, w jakim składzie go do nas zaprosić. Teraz już wiemy, że na pewno będzie solo.

  Możdżer solo, ale ze swoim fortepianem oraz z polską ekipą z BBC, która realizuje film o pianiście. Biegunowo odmienne będą dwa sekstety, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Aminy Figarovej z USA. Koncertem specjalnym Festiwalu będzie występ tria Marcina Wasilewskiego, z absolutnie nowym programem, z norweskim kontrabasistą Arildem Andersenem i legendą jazzowej perkusji Alem Fosterem, który grał w zespole samego Milesa Daviesa.

  Po raz drugi organizatorzy postanowili dodać wydarzenie inaugurujące. Tym razem będzie to spotkanie ze wspaniałym jubilatem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, pod hasłem „Trzy kwadranse jazzu”. Prowadzący je Jan Cegiełka zapyta gościa nie tylko o muzykę, ale także o jego działalność radiową i młodość spędzoną w Kaliszu. 

  - Przyjazd Ptaka będzie zamknięciem jego podwójnego jubileuszu, czyli 80-lecia urodzin i 60-lecia świadomej aktywności jazzowej – powiedział Jan Cegiełka, konsultant programowy festiwalu. - Jak Państwo pamiętają w roku 1956 Ptak brał udział w pierwszym, słynnym festiwalu w Trójmieście, który się odbył się po okresie Stalinowskim. Będzie rozmowa i muzyka. Niespodzianką dla jubilata ma być występ kaliskiego zespołu, którego członkiem jest zaledwie 13-letni basista, Kamil Pyrek.

  Drugim wydarzeniem festiwalu będzie promocja książki poświęconej  przedwcześnie zmarłemu Zbigniewowi Seifertowi. O legendarnym polskim skrzypku mówiła będzie autorka monografii – Aneta Norek oraz Joachim Kuhn, gwiazda festiwalu, który wziął udział w kultowej sesji nagraniowej Seiferta „Man of the Light” w Stuttgarcie w 1976 roku.

  Nie zabraknie wydarzeń klubowych. Nocą w „Komodzie” zagrają: w piątek kwintet Adma Jarzmika, a w sobotę – trio Agi Derlak, tegorocznej laureatki Fryderyka. Tradycyjnie w hallu Centrum Kultury i Sztuki zawiśnie okazjonalna wystawa „Poezja jazzu” – w tym roku zaprezentuje się dwóch fotografów ze środowiska jazzowego, z Polski Jarek Rerych i z Holandii Arkady Mitnik.

   

   

  Program Festiwalu:

  czwartek/Thursday 24.11.2016, godz. 19:00 CKiS sala studio
  Jan Ptaszyn Wróblewski „Trzy kwadranse jazzu” spotkanie z Jubilatem

  piątek/Friday 25.11.2016, godz. 19:00 CKiS sala widowiskowa
  TREEOO (Austria)
  Max Tschida – p, Judith Ferstl – b, Andreas Seper – dr

  JOACHIM KUHN NEW TRIO (Niemcy/Kanada)
  Joachim Kühn – p, Chris Jennings – b, Eric Schaefer – dr

  PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET (Polska)
  Jan Ptaszyn Wróblewski – ts, Henryk Miśkiewicz – as, Robert Majewski – tp, Wojciech Niedziela – p, Sławomir Kurkiewicz – b, Marcin Jahr – dr

  Nocny Klub Festiwalowy „Komoda Club”, ul. Niecała 6, wstęp wolny
  ADAM JARZMIK QUINTET
  Adam Jarzmik – p, Paweł Palcowski – tp, Kuba Łępa – ts, Maciej Kitajewski – b Piotr Budniak – dr


  sobota/Saturday 26.11.2016, godz. 14:00 CKiS sala studio
  „Man of the Light” – spotkanie z Anetą Norek, autorką książki o Zbigniewie Seifercie oraz z Joachimem Kühnem, niemieckim pianistą, uczestnikiem kultowej sesji płytowej

  sobota/Saturday 26.11.2016, godz. 18:00 CKiS sala widowiskowa
  MARCIN WASILEWSKI/ARILD ANDERSEN/AL FOSTER (Polska/Norwegia/USA)
  Marcin Wasilewski – p, Arild Andersen – b, Al Foster – dr

  KOŁAKOWSKI/WYKPISZ/KORELUS (Polska)
  Mateusz Kołakowski – p, Alan Wykpisz – b, Bartłomiej Korelus – dr

  AMINA FIGAROVA SEXTET (USA)
  Amina Figarova – p, Ernie Hammes – tp, Wayne Escoffery – ts,
  Bart Platteau – fl, Rashaan Carter – b, Mark Whitfield JR – dr

  Nocny Klub Festiwalowy „Komoda Club”, ul. Niecała 6, wstęp wolny
  AGA DERLAK TRIO
  Aga Derlak – p, Tymon Trąbczyński – b, Bartosz Szablowski – dr


  niedziela/Sunday 27.11.2016, godz. 18:00 CKiS sala widowiskowa
  LAILA BIALI TRIO (Kanada/Niemcy)
  Laila Biali – p, voc, Pepe Berns – b, Heinz Lichius – dr

  ARUAN ORTIZ TRIO (Kuba/USA)
  Aruan Ortiz – p, Brad Jones – b, Chad Taylor – dr

  LESZEK MOŻDŻER (Polska) solo piano

  Wystawa fotograficzna
  „POEZJA JAZZU” Arkady Mitnik (Holandia), Jarosław Rerych (Polska)  

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.