AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZDROWIE. Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Michałkowie

DATA: 22 listopada 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Na lotnisku w podostrowskim Michałkowie zainaugurowano działalność tymczasowej Bazy Śmigłowcowej Ratownictwa Medycznego. Fot. Miasto Ostrów, Powiat Ostrowski.

  Na lotnisku w Michałkowie zainaugurowała działalność tymczasowa baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego.

  Baza w Michałkowie jest jedną z czterech nowych jakie powstały ostatnio w Polsce. Zakup wartego ponad 28 milionów złotych śmigłowca sfinansowany został przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ze środków unijnych. Budowa bazy w Michałkowie będzie kosztować 6 mln zł. Połowę tej kwoty sfinansował Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Drugą część brakującej kwoty ma wyłożyć prawie 100 samorządów z naszego regionu. Inauguracja ratowniczej bazy w Michałkowie odbyła się w obecności Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, licznej grupy samorządowców, w tym i prezydenta Kalisza Grzegorza Sapińskiego. - Chciałbym podziękować, 96 samorządom nieprzymuszonym w żaden sposób, za odpowiedzialną partycypację, chociaż wiem, że dla wielu małych gmin był to duży wysiłek finansowy. Dziękuję Ministrowi za podtrzymanie decyzji o wyborze bazy, dyrektorowi LPR za postępowanie przygotowawcze, Staroście Ostrowskiemu za to, że przyjął rolę głównego organizatora prac związanych z tymczasową bazą i umożliwił operowanie śmigłowca już teraz - powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to szczególna, elitarna część Państwowego Ratownictwa Medycznego. W tej chwili LPR to 500 osób w całej Polsce. 27 śmigłowców oraz samoloty, które pomagają przy transporcie chorych. Jeśli jeszcze do niedawna były jakieś białe plamy, to właśnie teraz w Ostrowie Wielkopolskim, w Opolu, w Gorzowie i Sokołowie Podlaskim, otwierając nowe bazy LPR, powodujemy, że praktycznie te białe plamy znikają z mapy Polski - podkreślił Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia. 

  Tymczasowa Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego w Michałkowie to pierwszy etap jej faktycznego powstania. Profesjonalna baza funkcjonować zacznie w 2018 roku. Nowy budynek będzie posiadał kilkaset metrów kwadratowych kubatury, a w jego skład wejdą pomieszczenia operacyjno-socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar dla śmigłowca. Na lotnisku w Michałkowie ratowicze załogi będą dyżurować codziennie. Baza jest jedną z 21 stałych baz tego typu w całej Polsce.                                                                                             (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.