AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

OPATÓWEK. 145-lecie Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki

DATA: 24 listopada 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Chór Kościelny im. Stanisława Moniuszki

  145-lecie istnienia obchodziło Towarzystwo Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku.

  W przeddzień święta św. Cecylii - patronki chórów kościelnych Towarzystwo Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku obchodziło 145. rocznicę powstania chóru. Z tej okazji w niedzielne popołudnie została odprawiona w kościele parafialnym w Opatówku uroczysta msza św. w intencji chóru i zmarłych chórzystów.

  Chór w swoich galowych strojach zajął miejsce na eksponowanym miejscu na stopniach ołtarza. Wystąpił już przed mszą św., śpiewając Hymn do świętej Cecylii i włączał się śpiewem do koncelebry mszy św. sprawowanej przez proboszcza parafii w Opatówku – ks. Władysława Czamarę i wikariusza ks. Jacka Krzemińskiego. W wykonaniu chóru pod dyrekcją Tomasza Niegowskiego wierni mogli usłyszeć kolejne utwory: Zmiłuj się nade mną, O Chryste, Królu serc i Jeden jest tylko Pan. Po zakończonej mszy św. chór otrzymał zasłużone oklaski od wszystkich uczestników mszy św., w tym od przedstawicieli władz samorządowych.

  Trudno wyobrazić sobie liturgię mszy św. bez śpiewu. Muzyka chóralna jest obecna w kościołach katolickich od czasu wprowadzenia chrześcijaństwa, o czym wiemy głównie z zachowanych nut i ksiąg liturgicznych. O bardzo dawnych chórach wiadomo niewiele. Pierwsze informacje o założeniu organizacji chóralnej w Opatówku pochodzą z II połowy XIX w., kiedy to artysta teatrów warszawskich – Leon Pawlewski zakładał chóry, tzw. Orfeony w Kaliszu i okolicach, także w Opatówku. Później zespoły chóralne, które niejednokrotnie występowały także jako teatry amatorskie, prowadzili kolejni organiści. Od początku 2010 r. dyrygentem chóru kościelnego w Opatówku liczącego obecnie kilkanaście osób jest Tadeusz Niegowski.

  Po uroczystej mszy św. chórzyści wraz z zaproszonymi gośćmi: ks. proboszczem Władysławem Czamarą, wójtem gminy Opatówek – Sebastianem Wardęckim, sekretarzem gminy – Krzysztofem Dziedzicem, byłym zasłużonym chórzystą Zygmuntem Lintnerem, ks. Mariuszem Kubisiakiem, Janem Stasiakiem i piszącą te słowa udali się do sali GOK-u na spotkanie. Podziękowania za wieloletnią społeczną pracę na rzecz parafii i gminy Opatówek złożyli chórzystom przedstawiciele władzy, którzy także ufundowali okolicznościowy tort i ciasto. Jadwiga Miluśka-Stasiak przekazała chórzystom opracowania historyczne o opatóweckim chórze. Członkowie chóru złożyli serdeczne podziękowania swojemu dyrygentowi Tomaszowi Niegowskiemu, śpiewając tradycyjne Plurimos annos i wręczając Mu kwiaty oraz pozytywkę w formie fortepianu.

  Spotkanie upłynęło w bardzo serdecznej atmosferze. Były rozmowy o tradycjach chóralnych w Opatówku, o wieczorach pieśni patriotycznych i o wieczorach kolęd. Ciekawym akcentem były pieśni wykonane przez Zygmunta Lintnera, w tym ballada o kryminalnym wydarzeniu w przedwojennym Opatówku. Spotkanie trwało do późnego wieczora i była to kolejna okazja do wspólnego śpiewu znanych i lubianych polskich pieśni patriotycznych i ludowych.

  Śpiew, który jest czynną formą uczestniczenia w kulturze, łączy ludzi, pozwala na zachowanie narodowej tradycji oraz poznanie kultury muzycznej innych krajów, daje wiele zadowolenia i jest wspaniałą formą spędzania wolnego czasu i rozrywki. Szkoda, że w naszych czasach tak mało jest chętnych do uczestniczenia w działalności chóru.

  Jadwiga Miluśka-Stasiak

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.