AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MOSIŃSKI: Niektóre media wprowadzają Polaków w błąd

DATA: 30 listopada 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Jan Mosiński jest parlamentarzystą Prawa i Sprawiedliwości, fot. arch.

  - Ostatnio w mediach różnej maści specjaliści twierdzą, że parlamentarzyści są traktowani extra w stosunku do innych obywateli - komentuje sprawę kwoty wolnej od podatku poseł Jan Mosiński (PiS).

  Komentarz posła Jana Mosińskiego w sprawie doniesień medialnych o wyjątkowym traktowaniu parlamentarzystów odnośnie kwoty wolnej od podatku:

   

  Ostatnio w mediach różnej maści specjaliści twierdzą, że parlamentarzyści w kontekście kwoty wolnej od podatku są traktowani extra w stosunku do innych obywateli. Na nieszczęście, tego typu pseudo-argumentację powtarzają niektórzy posłowie opozycji.

   

  Otóż wyjaśnić należy, że posłowie otrzymują uposażenie traktowane jako normalne wynagrodzenie za pracę. Dodatkowo otrzymujemy dietę parlamentarną. Są to środki finansowe przysługujące na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie całego kraju. Dieta podlega innej kwocie wolnej od podatku niż wynagrodzenie poselskie. Dieta nie jest więc wynagrodzeniem, ale rekompensatą za poniesione wydatki. Dietę za swoją pracę otrzymują także samorządowcy oraz obywatele pełniący ważne funkcje społeczne, jak na przykład sołtysi.

   

  Muszę stwierdzić, że niektóre media wprowadzają w błąd Polaków, mówiąc, że parlamentarzyści zarabiają gigantyczne pieniądze. Owszem, w porównaniu do wynagrodzeń na granicy najniższego wynagrodzenia lub też takich, które są niewiele wyższe, mogą być uznane za wysokie lub bardzo wysokie.

   

  Powracając do diet poselskich, to pragnę zwrócić uwagę, na coś co jest normalną praktyką, że jeżeli pracownik odbywa podróż służbową i z tego tytułu pracodawca zwraca mu koszty, świadczenia te są wolne od podatku dochodowego (o ile nie przekroczą wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). Inna kwota wolna od diet wynika z ogólnych przepisów i dotyczy wszystkich pracowników, a nie tylko przedstawicieli Sejmu i Senatu.

   

  Mam nadzieję, że powyższym komentarzem wyjaśniłem ten, drażliwy, temat. Wiadomo, że dyskusja o pieniądzach zawsze wywołuje gorące reakcje, co zrozumiałe.

   

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.