AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

EDUKACJA. Prywatna Szkoła "Jagielończyk" w obliczu zmian

DATA: 19 grudnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Prywatna Szkoła "Jagiellończyk" rozwija się dynamicznie i planuje przeprowadzkę do większego budynku. Dzięki temu w ciągu najbliższych lat powstanie tam 25 nowych miejsc pracy dla nauczycieli.

  Tylko kilka miesięcy dzieli nas od wprowadzenia w życie podpisanych niedawno ustaw, dotyczących zmian w systemie edukacji w Polsce. Reforma mocno podzieliła Polaków, zmienne nastroje dały się we znaki także wśród kaliszan, którzy z jednej strony deklarują zadowolenie z pomysłu wygaszania gimnazjów, z drugiej zaś wyrażają obawę o miejsca pracy nauczycieli.

  Władze Miasta Kalisza uspokajają mieszkańców i debatują nad rozwiązaniami, które w perspektywie kilku lat mają nie tylko pozytywnie wpłynąć na jakość nauczania ale także podtrzymać etaty nauczycieli.

  W obliczu zmian stanęła także Prywatna Szkoła Podstawowa „Jagiellończyk”, która od trzech lat sukcesywnie buduje markę nowoczesnej placówki, dostosowanej do potrzeb współczesnego społeczeństwa.

  W porównaniu do kaliskich szkół, „Jagiellończyk” działa niestandardowo, zapewniając uczniom między innymi zorganizowane zajęcia do godziny 16.30, brak codziennych prac domowych, ocen i dzwonków, pięć razy w tygodniu sport i zajęcia języka angielskiego oraz 14 osobowe oddziały klasowe.

  Wśród dzieci i rodziców rośnie grono sympatyków Szkoły, ponieważ z jednej strony panuje tam kameralna, wręcz domowa atmosfera a dzieci mają wiele swobody podczas zajęć z drugiej zaś, utrzymuje się wysoki poziom nauczania - przypomnijmy, iż w zeszłorocznym, najtrudniejszym teście trzecioklasisty przeprowadzonym przez IBE, uczniowie „Jagiellończyka” uzyskali bardzo wysokie wyniki, znacznie ponad średnią dla Kalisza i województwa wielkopolskiego.

  W związku z dynamicznym rozwojem placówki oraz rosnącymi potrzebami lokalowymi Szkoły, do Prezydenta Miasta Kalisza, Grzegorza Sapińskiego, wpłynęła prośba o umożliwienie dzierżawy większego obiektu Szkole (aktualnie „Jagiellończyk” dzierżawi od Miasta 550m kw. w budynku Gimnazjum nr 2 na ulicy Ciasnej).

  We wniosku władze Szkoły proszą o udostępnienie części budynku przy ulicy Polnej 17 (Gimnazjum nr 4), który posiada dwa niezależne wejścia, co umożliwi jednoczesne funkcjonowanie dwóch niezależnych szkół. Władzom Jagiellończyka zależy na budynku także ze względu na możliwość z korzystania z istniejącej tam infrastruktury sportowej – poza tym, iż uczniowie „Jagiellończyka” codziennie uczestniczą w zajęciach rekreacyjno-sportowych, w Szkole działa drużyna uni-hokeja, która od 2015r. trenuje najmłodszych zawodników w Polsce (od 5 roku życia).

  Do tej pory nie wiadomo, jakie decyzje w sprawie Szkoły podejmą Władze Miasta, biorąc jednak pod uwagę nadchodzące zmiany związane z wygaszaniem gimnazjów pomysł wydaje się wart rozważenia. Przy podejmowaniu decyzji Prezydent powinien wziąć pod uwagę deklaracje organu prowadzącego „Jagiellończyka”, który w ciągu trzech lat chce stworzyć 25 nowych miejsc pracy i chętnie skorzysta z możliwości współpracy z nauczycielami Gimnazjum nr 4 („Jagiellończyk” zatrudnia głównie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, dlatego w kolejnych latach jej szeregi zasilą nauczyciele przedmiotów dla klas 5-8, dodatkowo planowane jest rozszerzenie oferty zajęć dodatkowych i zatrudnienie instruktorów o wykształceniu kierunkowym).

  Szkoła jest otwarta także na szerszą współpracę z Miastem i zmniejszenie do minimum lub całkowitą rezygnację z opłat za szkołę (w tej chwili miesięczne czesne wynosi 400 zł i pokrywa kompleksową edukację dziecka do godziny 15.30 oraz wszystkie przybory szkolne i materiały edukacyjne).

  W sprawie przyznania budynku Szkole, Rada Rodziców „Jagiellończyka” wystosowała także petycję, z podpisami ponad 300 sympatyków placówki, dla których pomysł wydaje się idealnym rozwiązaniem – zapewni dobre warunki lokalowe uczniom, których ciągle przybywa (aktualnie w Szkole uczy się ponad 60 dzieci w wieku 5-9 lat, prowadzone są także listy rezerwowe), pomoże także w przeprowadzeniu reformy i rozwiązaniu ewentualnego problemu z zapewnieniem etatów nauczycielom.

  O przyznaniu Szkole części budynku przy ulicy Polnej Prezydent Miasta zadecyduje już wkrótce, biorąc pod uwagę dobro uczniów i nauczycieli.

  „Jagiellończyk”, podnosząc jakość nauczania w Kaliszu i przyciągając do siebie dzieci z okolicznych gmin (niektórzy uczniowie szkoły mieszkają w miejscowościach oddalonych o 20 km od Kalisza) ma bez wątpienia wiele do zaoferowania Miastu i jego mieszkańcom, jego głos jest więc wart rozważenia a sama placówka warta wsparcia.

  (art. promocyjny)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.