AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PTTK. Zmarł Stefan Szymczak

DATA: 6 stycznia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Nie żyje Stefan Szymczak (1941-2017) - znany i lubiany kaliski przewodnik turystyczny PTTK. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek.

  Stefan Szymczak urodził się i wychował w Dzierzbinie. Do Kalisza po raz pierwszy przyjechał w wieku 5 lat, w czasie podróży do Warszawy. Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wstąpił w 1968 roku. W czasie swojej przygody z PTTK był długoletnim prezesem Koła PTTK nr 2 "Metalplast", wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Pieszej przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Kaliszu i  przewodniczącym KTP przy kaliskim Oddziale PTTK.

   

  Poza bardzo aktywnym działaniem w miejscowym peteteku, organizował lub uczestniczył w ogólnopolskich imprezach turystycznych, m.in. w czasie Centralnego Zlotu Krajoznawców, czy Centralnego Zlotu Przodowników Turystyki Pieszej. Wychowywał turystyczne pokolenia kolejnych adeptów PTTK. Wśród nagród i odznaczeń posiadał Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrną i Złotą Honorową Odznakę PTTK, Odznakę „Zasłużony Działacz Turystyki”, „Zasłużony Przewodnik PTTK”,  Nagrodę Prezydenta Kalisza, a także niezwykle cenioną przez niego godność Kawalera Orderu Uśmiechu. - To najmilsze wyróżnienie spośród wszystkich, ponieważ przyznawane jest na wniosek dzieci - mówił Stefan Szymczak w 2014 roku podczas uroczystości wręczenia nagrody.

   

  Stefan Szymczak zmarł w nocy z 4 na 5 stycznia. Kaliskie środowisko przewodników PTTK straciło niezwykle cennego miłośnika turystyki oraz Kalisza - Jeszcze we wrześniu opowiadał zainteresowanym tłumom o tajemnicach kościoła franciszkańskiego, podejmując ich tam w ramach organizowanej przez Miasto „Nocy Kultury”. Tym trudniej oswoić się zmyślą, że nie spotkamy już na kaliskich ulicach, że nie przysiądzie na „stefciowej ławeczce” na plantach - mówi Piotr Sobolewski, kaliski przewodnik PTTK. - Bez problemu nawiązywał kontakt z każdym turystą. Lubiły go zwłaszcza dzieci. Nie na darmo został przez nich obdarowany, jako jeden z nielicznych kaliszan, „Orderem Uśmiechu”. Zresztą poczucie humoru to jego kolejny atut.

   

  Msza święta żałobna odbędzie się 9 stycznia, w najbliższy poniedziałek, o godz. 11.30 w katedrze przy ul. Kanonickiej.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.