AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SMOG KALISKI. Więcej kontroli i dron do monitoringu zapylenia

DATA: 11 stycznia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Kalisz to obecnie jedno z najbardziej zapylonych miast w Polsce. Urzędnicy zapowiadają intensywne kontrole pieców oraz kupno drona do monitoringu zapylenia. 

  Duże zanieczyszczenie powietrza w Kaliszu to problem nienowy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na podstawie danych za okres 2008 do 2013 roku, umieściła Kalisz na liście 50 najbardziej zapylonych miast w całej Unii Europejskiej. Natężenie pyłów PM10 i PM2.5 zbadano wówczas blisko 800 miastach w 67 krajach. 

  Problem zapylenia miasta narasta w okresie grzewczym, kiedy w istotny sposób wzrasta emisja pyłów do atmosfery. W samym Kaliszu mieszkań, w których korzysta się z ogrzewania węglowego jest ponad 3,5 tys. To one są jednym z powodów wysokiej emisji toksycznych pyłów. Obecnie co kilka dni w Kaliszu pojawiają się ostrzeżenia, dotyczące przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

  W komunikacie z wtorku, 10 stycznia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przestrzega kaliszan przed wychodzeniem z domów. - Ze względu na złą jakość powietrza w Kaliszu osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny unikać wyjść na zewnątrz, pozostałe osoby powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz. Nie są zalecane aktywności na zewnątrz - uprawianie sportów, biegi, jazda na rowerze - czytamy w specjalnym komunikacie. 

  W miniony poniedziałek przekroczenie dopuszczalnej ilości pyłu wyniosło prawie 100 procent. Takie wskazania odczytywano ze stacji pomiarowej położonej przy ul. Hanki Sawickiej. W rzeczywistości zapylenie mogło być znacznie większe, zwłaszcza w centrum miasta - gdzie w starych kamienicach najwięcej jest węglowych pieców starego typu. Stare miasto położone jest dużo niżej względem stacji pomiarowej. Przy bezwietrznej pogodzie pyły PM10 i PM2.5 duszą kaliskie śródmieście niczym ciężka, toksyczna mgła. 

  Jakie są przyczyny tak wysokiego zanieczyszczenia w mieście?  

  - Kaliszanie powinni pamiętać, że jakość powietrza w ich mieście w dużym stopniu zależy od nich samych. 70% zanieczyszczeń w okresie zimowym spowodowanych jest paleniem m.in. śmieci, starych ubrań, czy innymi złej jakości źródłami energii. Niebezpieczne dla czystości powietrza jest także nieuzasadnione palenie w kominkach (ma to miejsce wtedy, gdy w domu znajduje się inne źródło energii cieplnej) - mówi rzecznik ratusza, Elżbieta Zmarzła.  

  Zdaniem Zmarzłej kaliski samorząd sukcesywnie dba o jakość powietrza w mieście - Od 1996 r. Miasto Kalisz wypłaca dotacje z budżetu Kalisza na zmianę systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne. Warunkiem wypłaty dotacji jest likwidacja źródeł opalanych paliwem stałym oraz zainstalowanie na stałe ekologicznych urządzeń grzewczych posiadających stosowny atest dopuszczający je do użytkowania. Dotacja udzielana jest wyłącznie na pokrycie kosztów: kotła co lub grzejników, wykonania węzła cieplnego, zakup pompy ciepła. W 2016 r. pozytywnie zostały rozpatrzone 74 wnioski na łączną kwotę 220.460,86 zł. 

  Łatwo obliczyć, że gdyby wymiana nieekologicznych pieców w kaliskich domach postępowała w dotychczasowym tempie (niecałych stu na rok), to zadowalający efekt osiągniemy za ponad 30 lat. 

  W miniony poniedziałek władze miasta zdecydowaly też zwiększyć ilość kontroli pieców oraz paliw w nich wykorzystywanych.
  Zadanie zostało zlecone kaliskiej Straży Miejskiej. - To co możemy zrobić „od ręki”, to odpowiednio upoważnić funkcjonariuszy do możliwości kontrolowania mieszkań i budynków, z których kominów pojawia się czarny dym, czy nie dochodzi w tych miejscach do używania jako paliwa przedmiotów zabronionych - mówi prezydent Grzegorz Sapiński. - Niestety, obecnie straż nie dysponuje urządzeniem do sprawdzania spalanych pyłów. Rozważamy zakup takiego przenośnego urządzenia, zastanawiamy się też nad kupnem drona, który monitorowałby emisję pyłów w Kaliszu.

  (mik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.