AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KSIĄŻKI. Kolejne unikalne starodruki w kaliskiej bibliotece

DATA: 24 stycznia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Dyrektor MBP Adam Borowiak
  Ponad unikalnych 240 starodruków ma swych zasobach kaliska biblioteka publiczna. W styczniu zbiory powiększyły się o kolejne cenne dzieło.

  Ponad 240 starych druków to bogactwo szczególne, jakim może pochwalić się Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka. To one dokumentują rozwój polskiej i europejskiej kultury oraz nauki, począwszy od XV aż do końca XVIII wieku.

  Wiele z nich to podstawowe dzieła pisarzy i uczonych tamtych czasów, wydawane w ośrodkach drukarskich różnych krajów. Ówczesne druki pozostawały w ścisłym związku z wykładaną na uczelniach wiedzą, stąd pokaźna liczba prac z zakresu szeroko pojętej teologii, dzieła z dziedziny prawa, medycyny i „sztuk wyzwolonych”. P

  rzypomnijmy, kaliszanie mieli okazję obejrzeć „Perły Biblioteki” podczas obchodów Kaliskiej Nocy Kultury we wrześniu ubiegłego roku. Dzięki odpowiedniej polityce gromadzenia oraz przychylności władz miasta udało się w minionych latach pozyskać kilka unikatowych publikacji związanych z Kaliszem. Przypomnijmy, że ostatnio na aukcji antykwarycznej w Krakowie zakupiono podręcznik lekarski Ludwika Perzyny „Lekarz dla włościan, czyli rada dla pospólstwa w chorobach i dolegliwościach…” z 1793 oraz zbiór kazań Stanisława Zakrzewskiego z 1620 (obecnie najstarszy z druków kaliskich w zbiorach MBP) – oba wydane w Kaliszu.

  Nie inaczej było w przypadku styczniowego zakupu, kiedy w jednym z warszawskich antykwariatów pojawiło się dzieło „Mowy na Radach i Seymach” kanclerza wielkiego koronnego, biskupa Andrzeja Chryzostoma Załuskiego. Szybka reakcja dyrektora biblioteki, pozytywna opinia wydziału kultury i natychmiastowa zgoda wiceprezydenta Artura  Kijewskiego na sfinansowanie zakupu, to przykład współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Już po kilku dniach dzieło było w Kaliszu.

  Wydane w 1702 w Drukarni Collegium Kaliskiego jest unikatem w polskich zasobach, posiadają je jeszcze tylko Biblioteka Narodowa i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

  (mik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.