AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WYSTAWA. Jubileuszowy bal kostiumowy Królowej Wiktorii

DATA: 25 stycznia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Ponad 50 niezwykłych fotografii z Archiwum Lafayette’a w Victoria & Albert Museum w Londynie będzie można obejrzeć w Muzeum Historii Przemysłu w Opatowku.

  Wystawę tworzą 53 fotografie pochodzące z Archiwum Lafayette’a w Victoria & Albert Museum w Londynie, stanowiącego jedną z najbardziej znaczących brytyjskich kolekcji szklanych negatywów z okresu późnowiktoriańskiego i edwardiańskiego, uzupełnione 1 zdjęciem ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze.

  Bal w Devonshire House był  ostatnim tego rodzaju królewskim przyjęciem w historii Wielkiej Brytanii. Odbył się 2 lipca 1897 r. w celu uczczenia Diamentowego Jubileuszu Królowej Wiktorii upamiętniającego 60-lecie jej panowania.

  Na wystawie za pośrednictwem wybranych kostiumów, objaśniony został późnowiktoriański świat idei, pojęć i wyobrażeń. Teksty, opisujące i analizujące wysoce skomplikowane stroje i bogactwo klejnotów, przenoszą nas w sferę historii, opery, literatury, malarstwa i poezji. Co szczególnie godne podkreślenia, przedstawienia postaci orientalnych ilustrują, w jaki sposób Wschód był postrzegany, rozumiany i interpretowany przez mieszkańców zachodniego świata w XIX w.

  Dopełnienie wystawy stanowią cztery historyczne kostiumy drobiazgowo i ze znawstwem zrekonstruowane na podstawie fotografii z Archiwum Lafayette’a. Ich twórczyniami są absolwentki artystycznej uczelni Wimbledon College of Art w Londynie. Na gości zwiedzających wystawę czeka również zaaranżowane atelier fotograficzne, w którym – z wykorzystaniem scenograficznego tła, kostiumów oraz rekwizytów – można się wcielić w postacie z wielkiego balu ku czci królowej Wiktorii i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

  Wernisaż wystawy odbędzie się 10 lutego 2017 roku o godzinie 17 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku przy ul. Kościelnej 1. Wystawa będzie czynna od lutego do kwietnia 2017 roku.

  (mik)

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.