AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SCHOLA CANTORUM. Jedyny taki festiwal w Polsce

DATA: 2 lutego 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Maria Pawelec - dyrektor festiwalu

  Rozmowa z Marią Pawelec, Dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu oraz Dyrektorem Artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.

  - 7 lutego rozpoczyna się XXXIX Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej, na czym polega jego specyfika?

  - To jedyny w swoim rodzaju festiwal dla amatorskich zespołów, które w repertuarze mają dzieła mistrzów sprzed stuleci - średniowiecza, baroku, renesansu. Kaliski Przegląd, bo taką nosił początkowo nazwę Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, zainaugurowany w 1978 roku, był pierwszym w Polsce tego typu wydarzeniem muzycznym adresowanym do młodzieży szkolnej. Impreza stanowi każdego roku okazję do konfrontacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w dziedzinie upowszechniania muzyki dawnej i jest nieodłącznym elementem rozwoju szkolnego ruchu artystycznego. Nagrodą główną Festiwalu jest rzeźba - statuetka z brązu „Harfa Eola”. Uznając stale wzrastający poziom artystyczny prezentacji, od XV festiwalu organizatorzy wprowadzili trzystopniową nagrodę - złotą, srebrną i brązową „Harfę Eola”. Warto też wspomnieć o nagrodzie głównej - Grand Prix Festiwalu, a w kategorii zespołów, w których wiek jednego choćby uczestnika przekracza 21 lat - Bursztynowej Harfie.

  Festiwal odbywa się zawsze w czasie ferii zimowych i mieszkańcy Kalisza już przywykli do tego, że właśnie w tym czasie miastem włada muzyka dawna. Ile zespołów przyjeżdża w tym roku na festiwal?

  - O złote, srebrne i brązowe Harfy Eola oraz o bursztynową statuetkę w tym roku walczy 25 zespołów z 9 województw. Wśród nich jest sporo debiutantów, co też cieszy. Rekordową liczbę zespołów wysyła do Kalisza Raszków, stamtąd przyjadą aż 4 zespoły w różnych kategoriach. Wśród zespołów muzyki dawnej są takie, które wykorzystują kopie historycznych instrumentów jak viole, szałamaje, liry korbowe, fidele, czy mandory. To instrumenty, których nie znajdzie się  w dzisiejszych orkiestrach. „Schola  Cantorum” jest jedynym polskim festiwalem dla dzieci i młodzieży, na którym można usłyszeć utwory z dawnych rękopisów, w dawnych brzmieniach, wykonywane w strojach z dawnych epok.

  „Schola Cantorum” jest festiwalem ogólnopolskim, czyli dedykowanym polskim zespołom, ale akcenty międzynarodowe zostały już zaznaczone w roku ubiegłym.

  - Tak, w ubiegłym roku w ramach Koncertu Specjalnego wystąpił  Międzynarodowy Zespół Muzyki Dawnej, w skład którego wchodzą artyści z Polski i Słowacji. W tym roku na „Scholi Cantorum” będzie można usłyszeć zespół „Giardino di Delizie” z Rzymu oraz „Brevis” z Białorusi. Włoski „Giardino di Delizie” zagra w Koncercie Specjalnym, a „Brevis” wystąpi  w konkursie. Warto wspomnieć, że polskie zespoły też dużo koncertują poza granicami naszego kraju, odwiedzają praktycznie całą Europę. Mamy nadzieję, że jeżeli taka będzie wola organizatorów, przyszłoroczna, jubileuszowa „Schola Cantorum” będzie już międzynarodowa, co niewątpliwie podniesie jej prestiż.

  Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”, ale ma on również mecenasów, instytucje wspierające, sponsorów.

  - Festiwal odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Kalisza i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, ma licznych współorganizatorów, partnerów i sponsorów, nie sposób tutaj wszystkich wyliczyć. Należy wspomnieć, że wiele jest imprez towarzyszących festiwalowi - wystawy plastyczne w Muzeum Ziemi Kaliskiej i w Banku PKO przy ul. Górnośląskiej, wystawa instrumentów dawnych, koncerty w Kaliszu i poza Kaliszem (Poznań, Krotoszyn, Ostrów Wlkp., Gołuchów, Ostrzeszów), warsztaty taneczne, wokalne i plastyczne, wykłady metodyczne, spotkania dla uczestników. Zapewniam, że nikt się nie nudzi.

  Trudne zadanie ma jury festiwalowe?

  - Jury złożone jest z wybitnych muzyków i wykładowców, ale ma czasami „trudny orzech do zgryzienia”. Poziom zespołów rośnie z roku na rok, mają wszak nauczycieli muzyki, dyrygentów i instruktorów, którzy miłość do muzyki dawnej swoim podopiecznym zaszczepili i potrafią rozwijać. I niech tak pozostanie!                                     

  Małgorzata Jackowska

   

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.