AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PROKURATURA. Zarzuty dla byłego prezesa KTBS

DATA: 4 lutego 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  10 lat więzienia grozi byłemu prezesowi Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jacek Q. usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, w wyniku czego KTBS stracił 562 tys. zł.

  Chodzi o ciągnącą się latami budowę dwóch bloków mieszkalnych przy ul. H. Sawickiej. W 2012 roku KTBS zlecił inwestycję firmie budowlanej "Murbet". Roboty, opiewające na kwotę 18 mln złotych, miały zakończyć się w marcu 2014 r. W międzyczasie "Murbet" ogłosił upadłość i budowy nie dokończył. KTBS za niezrealizowaną inwestycję zapłacił "Murbetowi" łącznie 20 mln złotych. Budowę bloków w 2015 roku dokończyła inna firma budowlana za dodatkowe 7 mln zł.

  Kto jest odpowiedzialny za narażenie spółki i miasta na wielomilionowe straty? Wyjaśnieniem tej sprawy na wniosek władz miasta zajęła się Prokuratura Okręgowa w Sieradzu.

  Po blisko dwuletnim śledztwie byłemu prezesowi KTBS Jackowi Q., postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, w wyniku czego KTBS stracił 562 tys. zł. Zarzutami objęto także prezesa firmy "Murbet", Wojciecha W., który odpowie za poświadczenie nieprawdy i wyłudzenie pieniędzy z KTBS.

  Jak mówi obecny prezes KTBS, Andrzej Górski, już miesiąc po podpisaniu umowy było wiadomo, że wykonawca nie jest w stanie zbudować bloków. W wyniku działań byłego prezesa Jacka Q. KTBS nie mógł odstąpić od umowy.

  - Na wniosek firmy budowlanej Jacek Q. usunął z umowy zapis, z którego wynikało, że KTBS ma prawo odstąpienia od umowy, gdy zostanie wydany nakaz zajęcia majątku wykonawcy. Miesiąc po podpisaniu umowy do KTBS wpłynęło kilkadziesiąt zajęć komorniczych. Brak zapisu uniemożliwił wypowiedzenie zawartej umowy w chwili, gdy wiadomo już było, że sytuacja finansowa firmy uniemożliwi realizację inwestycji - mówi Górski.

  W sprawie jako świadek został przesłuchany były wiceprezydent Kalisza, Jacek Konopka, który w trakcie realizacji inwestycji pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej KTBS.

  Śledztwo jest w toku. Niewykluczone, że zarzuty usłyszą kolejne osoby, związane z feralną inwestycją.

  (mik)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.