AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Historia sztuki z Tadeuszem Kulisiewiczem w kaliskim muzeum

DATA: 2 lutego 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Tadeusz Kulisiewicz (fot. Jerzy Dorys)

  Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza w piątek – 10 lutego o godz. 16 na wernisaż wystawy „Tadeusz Kulisiewicz: Moja historia sztuki”.

  Wiosną 1937 roku Tadeusz Kulisiewicz wyjechał w kilkumiesięczną podróż po Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Zwiedził kilkadziesiąt miast, muzeów i galerii. Czas spędzony na pilnym oglądaniu sztuki nazwał „studiami artystycznymi”. Podróżując, Kulisiewicz zapisywał swoje refleksje w dwóch notesach, które stały się kanwą scenariusza wystawy „Tadeusz Kulisiewicz: Moja historia sztuki”.

  Z podróży artysta wysłał do niedawno poślubionej żony Marii, nazywanej Basią, sześćdziesiąt osiem widokówek. Mają one charakter lapidarnych, często zabawnych relacji z wędrówki. Zarówno szkicowniki, jak i zachowana korespondencja, pozwoliły autorce wystawy – Annie Tabace, szczegółowo odtworzyć przebieg podróży artysty.

  Tadeusz Kulisiewicz, rysownik i grafik, jako członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”, już przed wojną brał udział w wielu wystawach w kraju i na świecie (Wenecja, Londyn, Barcelona, Tokio) i był oficjalnie promowany przez państwowy Instytut Propagandy Sztuki w Warszawie. Jego grafiki prezentowano na XVII i XX Biennale w Wenecji oraz w polskim pawilonie Wielkiej Światowej Wystawy w Paryżu. Tę ostatnią ekspozycję artysta obejrzał w czasie swojej podróży w 1937 r. Wyjazd był możliwy dzięki nagrodom, które Kulisiewicz otrzymał w tym samym roku za twórczość graficzną: Funduszu Kultury Narodowej, prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Łodzi.
  Wystawie będą towarzyszyły wykłady Anny Tabaki na temat europejskich kontekstów sztuki Tadeusza Kulisiewicza, które odbywać będą się raz w miesiącu – 23 lutego, 23 marca oraz 6 kwietnia.


   

  Wernisaż wystawy „Tadeusz Kulisiewicz: Moja historia sztuki” odbędzie się w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 (wejście od Łaziennej) w piątek, 10 lutego o godz. 16:00.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.