AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZDROWIE. Nie ma ptasiej grypy w powiecie kaliskim

DATA: 8 lutego 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wicestarosta Kłysz i Joanna Kokot- Ciszewska

  Nie ma wirusa H5N8 w powiecie kaliskim. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach wykluczył obecność wirusa ptasiej grypy w gospodarstwie w miejscowości Czartki w gminie Żelazków, gdzie w ciągu dwóch dni padło 1500 kaczek.

  W miniony wtorek w Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który omówił sytuację, która zdarzyła się wczoraj w gospodarstwie w miejscowości Czartki w gminie Żelazków. Padło tam blisko 1500 sztuk kaczek ze stada, które liczy 4000 sztuk.

  Informacje o padłych zwierzętach otrzymał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu w poniedziałek, 6 lutego o godzinie 15.15.

  Powiatowy Lekarz Weterynarii w poniedziałek pobrał próbki do badań, a we wtorek od godziny 7 do 15.40 trwały badania zebranego materiału. Na ich podstawie wykluczono obecność wirusa ptasiej grypy w gospodarstwie w gminie Żelazków.

  - Teraz właściciel fermy drobiu będzie musiał dochodzić, co jest przyczyną padania zwierząt- potwierdzał Joanna Kokot- Ciszewska Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu.

  Jeszcze zanim znane były wyniki badań, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu brał pod uwagę dwie hipotezy ewentualnego zarażenia.  Jedna z nich to ewentualne przenoszenie choroby przez osoby z firmy obcinającej pazury u kaczek. Druga hipotezą to bliskość dwóch stawów ok 100 m  od gospodarstwa, na które przylatywały dzikie ptaki.

  W poniedziałek zwierzęta wykazywały nadmierne osowienie, miały zapalenie spojówek, zaczerwienione dzioby i błony między palcami, były zbite w charakterystyczne grupy. To typowe objawy ptasiej grypy, do tego doszły masowe padnięcia, stąd podejrzenie choroby, która ostatecznie została wykluczona. W Wielkopolsce potwierdzono już 4 ogniska ptasiej grypy, dlatego przy każdym nowym podejrzeniu, stosowane są nadzwyczajne procedury.

  (wp)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.