AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WYSTAWA. Bal królowej Wiktorii w Opatówku

DATA: 15 lutego 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otwarto wystawę ''Od Kleopatry do Nelsona - Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii''.

  Została ona wypożyczona z Muzeum Zamkowego w Pszczynie, które przygotowało tę wystawę wspólnie z Archiwum Lafayette'a Victoria & Albert Museum w Londynie i Archiwum Królewskim w Windsorze. Wystawę tworzą 53 fotografie pochodzące z Archiwum Lafayette'a w Victoria & Albert Museum w Londynie, stanowiącego jedną z najbardziej znaczących brytyjskich kolekcji szklanych negatywów z okresu późnowiktoriańskiego i edwardiańskiego, uzupełnione zdjęciem ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze. Bal w Devonshire House był ostatnim tego rodzaju królewskim przyjęciem w historii Wielkiej Brytanii. Odbył się 2 lipca 1897 r. w celu uczczenia Diamentowego Jubileuszu Królowej Wiktorii upamiętniającego 60-lecie jej panowania. Fotografie postaci w kostiumach inspirowanych Wschodem i Zachodem ukazują szeroką panoramę elity towarzyskiej Wielkiej Brytanii z 1897 roku. 

  Dopełnienie wystawy stanowią cztery historyczne kostiumy drobiazgowo i ze znawstwem zrekonstruowane na podstawie fotografii z Archiwum Lafayette'a. Ich twórczyniami są absolwentki artystycznej uczelni Wimbledon College of Art w Londynie. Na gości zwiedzających wystawę czeka również zaaranżowane atelier fotograficzne, w którym z wykorzystaniem scenograficznego tła, kostiumów oraz rekwizytów można się wcielić w postacie z wielkiego balu ku czci królowej Wiktorii i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

  Otwarcie wystawy w muzeum w Opatówku, na którą przybyło 250 osób, miało odpowiednią oprawę, artyści scen łódzkich i studenci Akademii Muzycznej w Łodzi Aleksandra Łaska - sopran, Agata Szmuk - mezzosopran, Przemysław Rezner - baryton i Nadieżda Pawlak - fortepian, wystąpili z odpowiednim programem m.in. arią Kleopatry z opery Juliusz Cezar Haendla oraz dziełami Mozarta i Pucciniego.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.