AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

EDUKACJA. Uczniowe z Liskowa na praktykach u włoskich kucharzy w Rimini

DATA: 9 marca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Uczniowie gastronomika w Liskowie przez miesiąc praktykowali pod okiem włoskich kucharzy w Rimini.

  16-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie, kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, wyjechała na 4-tygodniowy staż zagraniczny do Włoch.

  Pobyt w Rimini zaczął się od spotkania powitalnego w biurze Sistema Turismo. Uczestnikom zostały wręczone podręczniki praktyk oraz wszystkie niezbędne dokumenty: mapy, przewodniki turystyczne, rozkłady jazdy autobusów, bilety miesięczne. Jeszcze tego samego dnia zorganizowana została wycieczka po Rimini, którą poprowadziła Pani Irena Willard, pokazując atrakcje turystyczne miasta: Plac Trzech Męczenników, Plac Cavour, tysiącletni Most Tyberiusza, Łuk Augusta, Świątynię Malatestów.

  Przez 4 tygodnie (5 dni w tygodniu) uczniowie zdobywali doświadczenie zawodowe, realizując założenia programu stażu, w typowych włoskich restauracjach.

  Pobyt w Rimini to nie tylko praca. Podczas pobytu we Włoszech uczniowie brali udział w intensywnym kursie nauki języka włoskiego, poznając również podstawy słownictwa technicznego. Oprócz poszerzenia wiedzy i umiejętności zawodowych, językowych, włoska przygoda była znakomitą okazją do zawarcia międzynarodowych znajomości i poznania obyczajów mieszkańców oraz kultury śródziemnomorskiej. Liskowianie rozsmakowali się również w tradycyjnej włoskiej kuchni, a w czasie wolnym mogli korzystać z uroków pięknej i piaszczystej plaży oraz zwiedzali najciekawsze zakątki Włoch.

  Uczniowie gościli w San Marino – jednym z najmniejszych państw Europy, położonym w górzystym terenie. Młodzież była pod przemożnym urokiem średniowiecznych domów i placów, murów obronnych z bramami, basztami i zamkami obronnymi. Głęboko w pamięci uczniów pozostanie wycieczka do Wenecji, podczas której obejrzeli oni najbardziej znane zabytkowe miejsca i obiekty, między innymi: Plac i Bazylikę św. Marka – patrona Wenecji, Pałac Dożów, Most Westchnień – jeden z najbardziej obleganych przez turystów mostów na świecie. Imponujący był widok gęstej sieci kanałów z mnóstwem rozśpiewanych gondolierów, a także niezliczona ilość romantycznych zaułków, wąskich uliczek, w których łatwo można było się zgubić. Młodzież poznała fakty z bogatej historii miasta i ciekawostki z życia codziennego mieszkańców Wenecji.

  Staż zagraniczny zakończył się pełnym sukcesem. Założone cele zrealizowano. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości z zakresu przygotowania zawodowego, znajomości języka obcego (w tym także zawodowego), poznali kulturę włoską. Kapitalnie sprawdzili się we współpracy w zespołach międzynarodowych i dali świadectwo znakomitego przygotowania nie tylko pod względem zawodowym, ale także dojrzałości emocjonalnej. Pozostawili oni po sobie bardzo dobre opinie o systemie kształcenia zawodowego w Zespole Szkół nr 1 w Liskowie. Zachwycili swoimi umiejętnościami i przygotowaniem zawodowym oraz wysokim poziomem kultury osobistej. Bez wątpienia był to rezultat wcześniejszych profesjonalnie zorganizowanych przygotowań do praktyk zagranicznych, kiedy to uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach dodatkowych z języka angielskiego, rzetelnego przygotowania zawodowego i psychologicznego.

  Ostatniego dnia stażu odbyło się spotkanie podsumowujące z uczestnikami w biurze Sistema Turismo. Był to czas na podsumowanie, zrobienie wspólnego pamiątkowego zdjęcia i niestety pożegnanie z pracownikami biura, z którymi wszyscy bardzo się zaprzyjaźnili. Na zakończenie uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty o odbytym stażu, certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu języka włoskiego na poziomie A1 oraz dokumenty Europass-Mobilność, potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe w czasie stażu. Zarówno powyższe dokumenty, jak i zdobyte doświadczenie zawodowe gwarantują młodzieży udany start na polskim i zagranicznym rynku pracy.

  Cztery tygodnie upłynęły niepostrzeżenie. Młodzież powróciła do Polski bogatsza o nowe doświadczenia zawodowe, umiejętności językowe, nowe znajomości i niezapomniane wrażenia. Uczniowie długo jeszcze będą wspominać serdecznych, otwartych i towarzyskich Włochów i nigdy nie zapomną smaku włoskiej kawy oraz przepysznych lodów.

  Rimini perspektywą na pewny sukces w pracy młodych techników żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie to projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.

  Zakładał on umożliwienie odbycia stażu zagranicznego uczniom Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie u partnerów zagranicznych w Rimini we Włoszech. Staż zrealizowany został przy współpracy z firmą Sistema Turismo – akredytowanym centrum szkoleniowym, które zajmuje się promocją, organizacją oraz zarządzaniem stażami zawodowymi oraz programami edukacyjnymi dla uczniów, kadry nauczycielskiej, młodych pracowników oraz organizacji z całej Europy.

  (red)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.