AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KONFERENCJA. Spotkanie konserwatywnych ludowców. Kaliscy przedstawiciele na Podkarpaciu

DATA: 13 marca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Kaliszanie na spotkaniu. Z lewej Grzegorz Szymański. Z prawej Żaneta Stodolna.

  W sobotę, 11 marca przedstawiciele polskiej i europejskiej polityki, nauki, organizacji rolniczych, pozarządowych i branżowych wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji Rolniczej w Jasionce k. Rzeszowa.

  Konferencja odbyła się w 16 rocznicę śmierci Józefa Ślisza, twórcy prawicowego i konserwatywnego ruchu ludowego. Wśród zaproszonych byli m.in. kaliski senator Andrzej Wojtyła i przedstawiciele Stowarzyszenia KALISZ XXI. Podczas panelu dyskusyjnego z udziałem Komisarza UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - Phila Hogana oraz ministrów i wiceministrów resortów rolnictwa krajów Europy Środkowej zostały przybliżone plany i propozycje Komisji Europejskiej dot. reformy Wspólnej Polityki Rolnej, ale również oczekiwania oraz propozycje państw, których ona dotyczy. Istotnym elementem dyskusji był również kształt polityki rolnej Unii Europejskiej po 2020 roku. - Stowarzyszenie KALISZ XXI współpracuje z samorządami wiejskimi, organizuje wypoczynek dla dzieci ze wsi i małych miasteczek oraz realizowało różnorakie programy skierowane do mieszkańców terenów wiejskich i stąd nasza obecność na tej konferencji. Wtedy to nawiązujemy różne ciekawe kontakty, ale także spotykamy naszych przyjaciół reprezentujących inne podmioty z którymi współpracujemy już od lat - wyjaśniał obecność członków Stowarzyszenia KALISZ XXI na tej międzynarodowej konferencji, jego wiceprezes Grzegorz Szymański.

  Gościem honorowym spotkania był Jarosław Kaczyński, który wręczył Nagrodę im. Józefa Ślisza przyznawaną przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej mającą na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich. W 2017 roku w składzie Collegium Nagrody, powoływanego przez Przewodniczącego Kapituły Fundacji znaleźli się: córka Józefa Ślisza - Elżbieta Bieniasz, Jarosław Kaczyński oraz Artur Balazs. Laureatem nagrody zostało Stowarzyszenie „Dom Wschodni - Domus Orientalis" angażujące się w działalność na rzecz chrześcijan zamieszkujących Bliski Wschód. Obecnie Stowarzyszenie działa, m.in. na terenie Syrii, Libanu, Turcji oraz Egiptu, gdzie organizuje akcje pomocowe, m.in. dla osób bezrobotnych, osób niepełnosprawnych oraz syryjskich uchodźców, uciekających przed wojną w swoim kraju.

  (nel)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.