AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ŚWIĘTO. Dzisiaj świętują wędkarze

DATA: 18 marca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Miłośnikiem wędkowania jest Maciej Garbowicz, fot. Rafał Słowikowski

  Miłośnicy wędkowania obchodzą dzisiaj swoje święto - 19 marca przypada Dzień Wędkarza.

  Wędkowanie jest jedną z najstarszych form sportu. I o ile w starożytnym Rzymie mogli pozwolić sobie na to tylko najbardziej zamożni, o tyle w Polsce sportowe wędkowanie zaczęło zdobywać popularność pod koniec XIX wieku. Wtedy powstały też pierwsze kluby zrzeszające miłośników rekreacji z wędką w ręku.

   

  Wraz z upływem czasu rozwijały się kolejne metody wędkowania - spinning, metoda spławikowa, czy spławikowo-gruntowa. Dzisiaj zawodowy sprzęt wędkarski to spory wydatek.

   

  Polska historia rybacka i wędkarska sięga lipca 1879 roku, kiedy w Krakowie powołane zostało Krajowe Towarzystwo Rybackie. KTR zapoczątkowało zorganizowaną działalność rybacką i wędkarską na ziemiach polskich pod zaborami. Zasady prawne unormowała "Krajowa ustawa o rybołówstwie dla Królestwa Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim", która została przyjęta w 1887 roku.

   

  Obecnie Polski Związek Wędkarski liczy ponad 600 tysięcy członków. Powstał 19 marca 1950 roku. 10 lat temu, 19 marca 2007 roku, Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZW ustanowił, że to właśnie 19 marca obchodzony będzie Dzień Wędkarza.  

   

  Wszystkim miłośnikom spędzania wolnego czasu z wędką w ręku i w pięknych okolicznościach przyrody życzymy taaaaaaaaaakich okazów!

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.