AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOLARSTWO. Rusza Hellena Tour 2017

DATA: 31 marca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Dziś rozpoczynają zmagania uczestnicy XXXII Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour". 

  Podczas trzydniowych zmagań kolarze pokonają trasę liczącą blisko 450 kilometrów. Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour" każdego roku gromadzi czołówkę polskiego kolarstwa. Zgłoszenia uczestników tegorocznej edycji cały czas trwają, a prace rozpoczął już komitet organizacyjny wyścigu, któremu przewodniczy Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. Wiadomo, że poza ekipami polskimi na trasę wyruszą też te z zagranicy. - Nasz wyścig otwiera niejako krajowy sezon na szosie - mówi Bogdan Jamroszczyk, prezes Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego. - Oczywiście mogą być pewne przesunięcia w składach z uwagi na wyścigi odbywające się w tym samym czasie, zwłaszcza w cieplejszej części Europy, niemniej znaczące w Polsce ekipy już zgłosiły swój akces. Mamy też dwie ekipy niemieckie i młodzieżową drużynę narodową z Ukrainy, ale lista wciąż pozostaje otwarta, tak więc jestem przekonany, że na brak emocji nie będziemy narzekać.

  Tegoroczny wyścig, z uwagi na święta wielkanocne, rozegrany zostanie dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj, w dniach 31 marca - 2 kwietnia. O rozmiarach imprezy świadczą liczby. - Trasa licząca 446 kilometrów podzielona będzie na 4 etapy. Peleton przejedzie przez 2 województwa, 7 powiatów, 25 gmin i 156 miejscowości. Najwyżej położonym punktem w jakim pojawią się kolarze będą Chełmce - 169 m n.p.m., najniższym - al. Wolności w Kaliszu - 104 m n.p.m. Wyścig zabezpieczać będzie ponad 80 policjantów, blisko 20 strażników miejskich, ponad 650 strażaków ochotników i 50 uczniów klas mundurowych - informuje Bronisław Krakus, dyrektor wyścigu.           

  Tradycyjnie już etapem najbardziej emocjonującym i widowiskowym będzie ten finałowy, z metą w Kaliszu, zaplanowany na niedzielę 2 kwietnia. Podobnie jak przed rokiem, ostatnie kilometry uczestnicy zmagań pokonają wzdłuż pętli wyznaczonej ulicami: Nowy Świat - Ułańska - Bankowa - Al. Wolności - Częstochowska - Nowy Świat, gdzie na wysokości auli UAM usytuowana będzie meta. Jak co roku wyścigowi głównemu towarzyszyć będą też wyścigi młodszych adeptów kolarstwa.  

  Impreza od wielu już lat, z uwagi na jej widowiskowy charakter, stanowi nie lada gratkę dla kibiców i mediów. Jest zarówno doskonałą formą popularyzacji samej dyscypliny, mającej w Kaliszu piękną i długą tradycję, jak też promocji miasta i integracji lokalnych samorządów, których grono - jako współorganizatorów imprezy - wciąż się poszerza. Należy do niego m.in. Wieruszów, gdzie od dwóch lat usytuowany jest start IV etapu. Tamtejszy burmistrz, bardzo przychylny kolarstwu i widzący jakim zaintresowaniem cieszy się ta impreza, jak wiele osób zjeżdża do miasta i co można im pokazać, wpisał ją już na stałe do swojego kalendarza. - W tym roku, po dłuższej przerwie, ponownie dołącza do nas gmina Blizanów, ale pojawiają się też nowe, jak na przykład Malanów. Zawitamy też do Stawiszyna. Pani burmistrz już od dwóch lat zabiegała, żeby właśnie u niej zaczynał się bądź kończył jeden z etapów, tak więc w tym roku spełniamy tę prośbę i będziemy promować najmniejsze miasto w Polsce. Imprezie towarzyszyć będzie specjalny piknik kolarski na rynku, tradycyjny rajd rowerowy, a także  wyścigi z udziałem zawodników młodszych kategorii wiekowych. Nowością będzie także specjalna, lotna premia w Lututowie, która uświetni 110-lecie istnienia tamtejszego Banku Spółdzielczego, od ubiegłego roku jednego ze sponsorów wyścigu - dodaje Bogdan Jamroszczyk.  

   (kz, jav)   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.