AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

W ARCHIWUM. Wystawa: skargi i donosy

DATA: 23 marca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Jeden a anonimowych donosów opublikowanych na wystawie on-line kaliskiego Archiwum. Fot. Archiwum Państwowe w Kaliszu.

  Jak wyglądały skargi i donosy w dawnych czasach można dowiedzieć się z najnowszej wystawy on-line zaprezentowanej przez Archiwum Państwowe w Kaliszu. 

  Większość skarg i donosów na charakter anonimów, choć zdarzają się także podpisane imieniem i nazwiskiem. Najstarszymi zaprezentowanymi na wystawie skargami są pisemne zażalenia rodziców z 1825 r. na nauczyciela sulmierzyckiej szkoły Juliana Bartoszewicza względem dzieci pobierających u niego naukę. Chronologicznie najmłodszym, z 2005 r., dokumentem jest skarga więźnia osadzonego w kaliskim więzieniu dotycząca przekłamania w wydawanej żywności. Nie brak też skarg z okresu PRL-u na ówczesną władzę lokalną.

  ''To miało miejsce w tym roku latem, gdy jest zebranie partyjne, to ów Sekretarz nie pracuje tylko przygotowuje się albo referat na zebranie a wtedy tak się przygotowywał, że w miarę upływu czasu był coraz bardziej pijany, a przed końcem dniówki się wykończył i poszedł do domu, a zebranie partyjne prowadził ktoś inny'' - można przeczytać w skardze anominowego autora do Komitetu Centralnego PZPR na sytuację pracowników działu produkcji Zakładów Mięsnych w Kępnie w 1975 r.

  Wystawa została przygotowana w oparciu o zespoły archiwalne, m.in. Akta miasta Kalisza, Akta miasta Pleszewa, Akta miasta Sulmierzyce, Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie, Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Kaliszu, Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Kaliszu. Z wystawą można zapoznać się na stronie www.archiwum.kalisz.pl w zakładce „Wystawy on-line”.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.