AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Józef Pinior - legenda "Solidarności" dzisiaj w Cafe Calisia

DATA: 24 marca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Legendarny działacz podziemnej “Solidarności” Józef Pinior będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Co się dzieje z Polską?", które odbędzie się w piątek 24 marca o godz. 18 w Cafe.Calisia.pl.

  Józef Pinior organizował struktury „Solidarności” na Dolnym Śląsku, był członkiem zarządu regionu NSZZ „Solidarność” i jej rzecznikiem finansowym. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego podjął z konta związku 80 mln zł, dzięki czemu nie zostały one zajęte przez władze komunistyczne. Fundusze te zostały zdeponowane u metropolity wrocławskiego Henryka Gulbinowicza i w następnych latach posłużyły do organizacji podziemnych struktur „Solidarności”. Wydarzenie to zostało uwiecznione w filmie "80 milionów" z 2011.

  Po 13 grudnia 1981 Józef Pinior ukrywał się, poszukiwany listem gończym. Został aresztowany 23 kwietnia 1983, w 1984 skazany na karę czterech lat pozbawienia wolności. Zwolniono go na mocy amnestii w lipcu tego samego roku. Od 1996 do 1999 był członkiem Unii Pracy, w której od 1998 do 1999 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.

  W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego z ramienia Komitetu Wyborczego Socjaldemokracji Polskiej. W wyborach parlamentarnych w 2011 jako bezpartyjny kandydat do Senatu z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat senatorski.

  Organizatorem dzisiejszego spotkania jest Komitet Obrony Demokracji Grupa Lokalna Kalisz.


  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.