KOLARSTWO. Koch wygrał Hellena Tour. Latoń najlepszy w Kaliszu

DATA: 3 kwietnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

Christian Koch z LKT Brandenburg został zwycięzcą XXXII Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2017".

Tegoroczny XXX Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour”, otwierający sezon kolarski w Polsce, rozegrany został na drogach województw łódzkiego oraz wielkopolskiego. Ustalona kilka lat temu formuła nie uległa zmianie, a podczas trzydniowych zmagań kolarze stanęli na starcie czterech etapów pokonując trasę liczącą blisko 450 kilometrów. Poza reprezentantami uznanych w kraju kolarskich teamów, tradycyjnie nie zabrakło też międzynarodowych akcentów, bowiem swój udział zgłosiły ekipy z Niemiec i Ukrainy. - Za nami kolejna udana impreza. Kwestie sportowe i organizacyjne zawsze mamy opanowane, tak było również w tym roku: doskonałe zabezpieczenie przez policję, straże miejskie, pożarne, klasy mundurowe, no i co niezwykle istotne wspaniała pogoda. Ale przede wszystkim mieliśmy najlepszych zawodników, którzy ścigają się w polskich grupach zawodowych - podkreśla Bogdan Jamroszczyk, prezes Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, które było organizatorem wyścigu Hellena Tour. - W peletonie ścigało się też aż 17 zawodników, którzy bądź wychowali się w KTK Kalisz bądź tutaj podnosili swój poziom sportowy. Zaskoczeniem było zwycięstwo reprezentantów z Niemiec, którzy przyjechali na ten wyścig po naukę, a okazali się profesorami - dodaje prezes KTK.

Rozegrany w niedzielę ostatni, czwarty etap z Wieruszowa do Kalisza, wygrał Eryk Latoń z Team Hurom, wychowanek KTK Kalisz. Etap kończący trzydniowy tour był najdłuższym w całym wyścigu. Kolarze, którzy stanęli na starcie w Wieruszowie, mieli do pokonania dystans 162 kilometrów, a podział miejsc na podium długo pozostawał wielką niewiadomą. Po emocjonującej walce, jako pierwszy linię mety minął Latoń. Zwycięzcą wyścigu został Niemiec Christian Koch, który żółtą koszulkę założył już po pierwszym, piątkowym etapie i dowiózł ją szczęśliwie do końca zmagań. Drugi był Carl Soballa, także zawodnik LKT Brandenburg, a trzeci Marek Rutkiewicz (Wibatech 7R Fuji). W końcowej klasyfikacji młodzieżowej U-23 pierwsze miejsce zajął Christian Koch, natomiast w U-21 Szymon Sajnok (Polska). Klasyfikację punktową wygrał Grzegorz Stępniak (Wibatech 7R Fuji), najaktywniejszym został Szymon Sajnok, a najlepszym Wielkopolaninem Tobiasz Pawlak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).