AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

JUBILEUSZ. Powiatowe obchody 20-lecia uchwalenia Konstytucji RP

DATA: 3 kwietnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  - To był historyczny moment, który już się nie powtórzy – mówił starosta kaliski Krzysztof Nosal na podsumowaniu powiatowych obchodów 20-lecia uchwalenia Konstytucji RP.

  Dokładnie 20 lat temu, 2 kwietni 1997 roku, Zgromadzenie Narodowe- organ konstytucyjny obradujących wspólnie posłów i senatorów, uchwaliło Konstytucję RP, która została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku. Powiatowego obchody tych wydarzeń połączone z odczytaniem obecnej konstytucji odbyły się w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

  Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysława Łuczak zaprosili do wspólnego czytania Konstytucji RP przedstawicieli wszystkich środowisk społecznych.

  Powiatowe obchody rozpoczął niezwykle wymowne sowa Świętego Jana Pawła II „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".

  Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej to podstawowe prawa dla państwa, oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.

  Ten najważniejszy akt prawny państwa polskiego został uchwalony przez Zgromadzenie Narodowe dokładnie 20 lat temu.

  Na początku obchodów odbył się wykład „Od Konstytucji 3 maja 1791 roku do Konstytucji z 2 kwietnia 1997 roku” zaprezentowany przez dra Jarosława Dolata z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

  - To wydarzenie się nigdy nie powtórzy. Obchody 20-lecia oficjalnie rozpoczęte w powiecie kaliskim, a zakończą się 3 maja podsumowaniem konkursu wiedzy dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Mój ulubiony cytat Cyproana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”, a nasza Konstytucja to podstawa działalności Ojczyzny. Dobrze ,że w tym dniu byli z nami m.in. poseł II kadencji Sejmu uchwalający Konstytucjie- Andrzej Grzyb dziś poseł do Parlamentu Europejskiego oraz wieloletni poseł na Sejm Józef Racki, któremu dziękuję za pomysł i wsparcie tej inicjatywy- mówił Krzysztof Nosal starosta kaliski podsumowując wydarzenie.

  Każdy z czytających Konstytucję RP w ramach powiatowych obchodów otrzymał na pamiątkę egzemplarz Konstytucji RP wydanej przez wydawnictwo Sejmowe.

  (wp)

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.