AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SZTUKI WALKI. Medale Tornado w Mistrzostwach Polski

DATA: 4 kwietnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Reprezentanci Tornado Kalisz na MP w Brazylijskim Jiu Jitsu. Fot. Marcin Małecki.

  W Tuszynie koło Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu Dzieci i Juniorów Młodszych.

  Zawodnicy MMA Tornado Kalisz przywieźli z tej imprezy aż 6 medali: 3 złote, 2 srebrne i jeden brązowy. Mistrzem Polski w kat. juniorów młodszych w kat. GI do 72 kg (walka w kimonach) został Bartosz Śmietański. Drugie miejsce zajął kolejny kaliszanin, Dawid Królak. Zawodnicy Tornado Kalisz spotkali się ponownie dopiero w finale kat. NO Gi (walka w spodenkach). Tutaj lepszy okazał się 15-letni Dawid Królak pokonując na punkty Bartka Śmietańskiego. - Obie walki finałowe uczniów kaliskich Gimnazjów nr 9 i nr 2 należały do najbardziej zaciętych pojedynków tych mistrzostw i  zakończyły się decyzją sędziowską - twierdzi Marcin Małecki, trener sekcji MMA i BJJ Tornado Kalisz. W walkach BJJ chłopców w kategorii U 12 do 42 kg. pierwsze miejsce zajął 11-letni Jakub Haładyn z MMA Tornado Kalisz. W walkach dziewcząt U12 do 40 kg trzecie miejsce przypadło w udziale niespełna 10-letniej Hani Małeckiej, uczennicy SP nr 18.

  Treningi MMA i BJJ odbywają się w Kaliszu w klubie Tornado. Prowadzi je wykwalifikowany trener i instruktor, były mistrz Europy i wielokrotny medalista mistrzostw Polski, Marcin Małecki. 

  (jav)

  Brazylijskie Jiu Jitsu

  Walka w brazylijskim jiu-jitsu odbywa się głównie w parterze. Taktyka polega na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, unieruchomieniu go i wykonaniu techniki kończącej - dźwigni bądź duszenia, zmuszającej przeciwnika do poddania się. Zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu walczą w zwarciu, co dodatkowo utrudnia ich przeciwnikom wykonywanie uderzeń. Brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach. Dominują w tej dyscyplinie dźwignie, duszenia oraz inne techniki unieruchamiania przeciwnika. Uderzeń się nie stosuje. Ćwiczą je jednak zawodnicy przygotowujący się do turniejów mieszanych sztuk walki. Stosuje się też rzuty mające na celu sprowadzenie przeciwnika do parteru. Chwyty w parterze często wykonuje się nogami poprzez zahaczenie lub objęcie części ciała przeciwnika. Jednym z elementów charakterystycznych dla brazylijskiego jiu-jitsu jest tzw. garda. Garda polega na objęciu nogami przeciwnika stojącego lub klęczącego przez zawodnika leżącego. 

  Brazylijskie jiu-jitsu zawdzięcza swą obecną popularność kilku czynnikom. Przede wszystkim, ważną rolę odegrała skuteczność zawodników tej dyscypliny w walkach MMA (stąd zaczęła ona stanowić jeden z podstawowych elementów treningu przekrojowego również zawodników MMA nie wywodzących się z BJJ). Także przeznaczenie na walkę dużej części treningu znajduje uznanie u młodzieży, która może się wykazać w bezpośredniej rywalizacji.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.