AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

W REGIONIE. Misterium Męki Pańskiej

DATA: 14 kwietnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W tym roku misteria odbyły się w Przespolewie i Pleszewie. Fot. Danuta Szukalska, CKiS.

  Przygotowane przez kaliskie Centrum Kultury i Sztuki Misterium Męki Pańskiej weszło już do tradycji obchodów Wielkiego Tygodnia w regionie. 

  Plenerowe Misterium Męki Pańskiej „Męka i śmierć Pana naszego Jezusa Chrystusa” prezentowane jest od 19. lat w okresie Wielkiego Tygodnia w Kaliszu oraz w wielu miejscowościach regionu. Scenariusz widowiska powstał na podstawie powieści „Jezus z Nazaretu” Romana Brandstaettera, Ewangelii św. Łukasza oraz Psalmów Dawida. Monologi i dialogi oraz wszelkie inne dźwięki zostały przed kilkunastu laty nagrane w studiu Radia Centrum. Niemal od samego początku reżysersko i organizacyjnie misterium kieruje Andrzej Tylczyński z Centrum Kultury i Sztuki. Swym rolom od lat wierni są również aktorzy-amatorzy, m.in. Jerzy Szukalski jako Piłat i Włodzimierz Królikowski jako Apostoł Piotr, z którego ust poznajemy niezwykłą historię życia, męczeństwa i śmierci Jezusa.

  W tym roku do odtwarzania postaci Chrystusa powrócił Rafał Bininda, aktor Teatru 24. Jak co roku wśród współtwórców nie zabrakło Straży Rzymskiej z kaliskiej katedry oraz odgrywającego Kajfasza Lecha Wierzbowskiego, jedynego zawodowego aktora w zespole.

  Tegoroczne Misteria Męki Pańskiej odbyły się w Przespolewie w gm. Ceków i Pleszewie, a ich współorganizatorami były Gmina Ceków-Kolonia oraz Miasto i Gmina Pleszew.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.