AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

IMPREZA. Siła orkiestr dętych OSP na Wojewódzkim Przeglądzie w Kaliszu

DATA: 8 maja 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  12 orkiestr dętych z Wielkopolski zagrało przed kaliskim ratuszem w ramach trzeciego Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP jaki odbył się 7 maja w Kaliszu.

  W paradzie marszowej wystąpił 412 muzyków i 103 mażoretki, łącznie 515 osób. Orkiestry przemaszerowały ulicami Kalisza, by ostatecznie poddać się ocenie jury podczas przeglądu przed Basztą Dorotką w Kaliszu. „Wszyscy jesteście zwycięzcami” - podsumował przegląd przewodniczący jury.

  Przegląd rozpoczął się o godzinie 10.00 przed kaliskim ratuszem wspólnym wykonaniem trzech utworów pod batutą dyrygenta Mariusza Trzcińskiego, kapelmistrza dwóch orkiestr dętych w Liskowie i Mycielinie. Orkiestry prezentowały swoje umiejętności, a oceniało je jury w składzie: Paweł Joks – Przewodniczący Dowódca Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, Jerzy Wiesław Zawisza -wieloletni Juror przeglądów amatorskiego ruchu artystycznego OSP, członek komisji ds. kulturalno – oświatowej Związku Głównego OSP RP w Warszawie oraz Dariusz Korczyński – Wiceprezes Zarządy Powiatowego ZOSP RP

  Przegląd oficjalnie otworzyli Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Nosal Starosta Kaliski i Karolina Pawliczak Wiceprezydent Kalisza.

  Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej oraz Starostwo Powiatowe w Kaliszu i Zarząd Powiatowy Związku OSP RP w Kaliszu. Wydarzenie współfinansowane było przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Starostwo Powiatowe w Kaliszu.

  W ramach Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych muzycy oceniani byli również w klasyfikacji powiatowej. Osiem najlepszych orkiestr będzie reprezentowało Wielkopolskę na przeglądzie regionalnym.

  - Bardzo się cieszę, że po raz 3 odbywa się Wojewódzki Przegląd Orkiestr w Kaliszu. Te orkiestry przyciągają wiele ludzi i wywołują podziw. Gratuluję pasji do grania. To jest prawdziwa uczta muzyczna. Osiem orkiestr pojedzie dalej, promować Wielkopolskę na Przeglądzie Regionalnym – mówił Krzysztof Grabowski wicemarszałek województwa Wielkopolskiego.

  Starosta Krzysztof Nosal życzył dużo satysfakcji z konkursów i dalszego rozwijania pasji do grania.

  - Bardzo się cieszę, że gościliśmy Państwa w Kaliszu. Gospodarzem imprezy był wicemarszałek i Pan Starosta. Mam nadzieję, że czuliście się tutaj dobrze pomimo niesprzyjającej aury - mówił Artur Kijewski wiceprezydent Kalisza.

  - Wszyscy możecie czuć się zwycięzcami, bo czas zainwestowaliście w dobrym kierunku. Niedziela z muzyką to jest najważniejsze. Podejmowaliśmy się trudnego zadania jakim jest wypunktowanie walorów estetycznych, które są niemierzalne, ale trzeba było tego się podjęć. Ocenialiśmy czystość brzemienia, czystość intonacyjną, muzykalność orkiestry, to jak orkiestra potrafi to przekazać. Braliśmy pod uwagę, żeby były utwory proste, ale wykonane dobrze jakościowo. Na końcu zagrała już matematyka, bo każdy z jurorów wprowadzał swojej punkty, a w wielu przypadkach nasza punktacja była spójna. Żeby dobrze zagrać trzeba mieć cechy wrodzone. Jest tu wielu muzyków z ogromnym talentem - mówił Paweł Joks przewodniczący jury Dowódca Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu.

  Powiatowy Przegląd Orkiestr wygrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rajsku. Jej prezes Natalia Miklas i kapelmistrz Adrian Wałowski nie kryli zadowolenia.

  - Emocje towarzyszą temu ogromne. Do ostatniego momentu byliśmy w takich emocjach, że łzy leciały same. Wiemy, że orkiestra pracowała na to cały rok. Czasami to jest okupione czasem którego się zabiera ze swoich zajęć, ale na szczęście młodzież lubi się uczyć i przeznacza na to czas i widać u niej samozaparcie- mówiła Natalia Miklas z orkiestry w Rajsku.

  Zwycięzcami Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP była Orkiestra Dęta OSP w Rychwale.

  -Jesteśmy zaszczyceni i na pewno zaskoczeni. Przygotowania trwały całą zimę. A nie liczyliśmy na tak wysokie wyróżnienie. Potężne są emocje dla całej ekipy. Działamy od kilkudziesięciu lat i ciągle, ciągle, w każdym roku przygotowujemy się do przeglądów. Lubimy to robić i kochamy muzykę- mówił kapelmistrz Zbigniew Osajda Orkiestry Dętej OSP w Rychwale.

   

  Wyniki Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestra Dętych OSP w Kaliszu

  I miejsce Orkiestra Dęta OSP w Rychwale o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka

  II miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rajsku o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Sapińskiego

  III miejsce Orkiestra Dęta OSP w Środzie Wielkopolskiej o puchar Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego

  IV miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Pruszkowie o Puchar Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala

  V miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Mycielinie o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysława Łuczaka

  VI miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Chełmcach

  VII miejsce Gminno -Strażacka Orkiestra Dęta w Kożminku

  VII miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rychnowie

  VIII miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Liskowie

  IX miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Iwanowic

  X miejsce Orkiestra Dęta OSP w Kamieniu

  XI miejsce Orkiestra Dęta OSP w Tłokinie Wielkiej

   

   

  Klasyfikacja w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP

  I miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rajsku

  II miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Pruszkowie

  III miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Mycielinie

  IV miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Chełmcach

  V miejsce Gminno -Strażacka Orkiestra Dęta w Koźminku

  V miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rychnowie

  VI miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Liskowie

  VII miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Iwanowic

  VIII miejsce Orkiestra Dęta OSP w Kamieniu

  IX miejsce Orkiestra Dęta OSP w Tłokinie Wielkiej

  Wyróżnienie specjalne otrzymał kapelmistrz i dyrygent Mariusz Trzciński za prowadzenie trzech orkiestr podczas Przeglądu i wspaniałe przygotowanie w prowadzeniu wszystkich orkiestr dętych podczas wspólnego koncertu przed Ratuszem.

  Wioletta Przybylska

   

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.