AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

DEKOMUNIZACJA. Radni zdecydowali: Prymas Wyszyński za Hankę Sawicką. Nazwy zmieniło sześć ulic.

DATA: 18 maja 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Kaliscy radni SLD nie głosowali przeciw dekomunizacji

  Sześć kaliskich ulic zmieni nazwy - tak zdecydowali dziś kaliscy radni. Patronów z czasów PRL-u nie broniło nawet SLD.

  Zmiany nazw to efekt uchwalonej w ubiegłym roku ustawy o dekomunizacji ulic. Według jej zapisów nazwy dróg, ulic i placów nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń czy symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

  Przeciwko ustawie protestował szef SLD Włodzimierz Czarzasty, który apelował do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego o zaniechanie prac nad projektem ustawy dekomunizacyjnej.

  Nowe przepisy przyjęto, a samorządom dano rok na dokonanie zmian.

  W Kaliszu dopatrzono się sześciu "komunistycznych" ulic: Stefana Dybowskiego, Marii Koszutskiej, Józefa Koszutskiego, Bolesława Rumińskiego, Lucjana Szenwelda i Hanki Sawickiej. Na dzisiejszej sesji radni zmienieli ich nazwy na nowe: Benedykta Dybowskiego, Gustawa Arnolda Fibigera, Władysława Reymonta, Zacisze, Cypriana Kamila Norwida oraz Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

  Dekomunizację kaliskich ulic poparli prawie wszyscy radni. Patronów z czasów z PRL nie bronili nawet radni SLD, którzy wstrzymali się od głosu i nie zagłosowali przeciwko dekomunizacji.

  - Uważam, że nie głosując oddajemy pole pisowskiemu wojewodzie, który i tak zmieni nazwy ulic, tylko według swojego uznania - a to niebezpieczne - mówi Dariusz Grodziński. - Nie uczestnicząc w głosowaniu kaliskie SLD udowadnia po raz kolejny swoją całkowitą nieprzydatność w Radzie Miejskiej Kalisza.

  Dlaczego kaliscy radni SLD nie bronili Hanki Sawickiej i innych "działaczy"?

  - Od początku protestowaliśmy przeciw ustawie dekomunizacyjnej, ale naszym zdaniem są ważniejsze sprawy w kraju i w mieście - tłumaczy na swym fejsbukowym profilu radna Kamila Majewska z SLD.

  Ulica Hanki Sawickiej będzie się teraz nazywać ulicą Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.