AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

IMPREZA. Calisiada w Karczmie Kaliskiej. Warsztaty i cebulorze

DATA: 4 lipca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Kilkudziesięciu uczestników ze szkół podstawowych z Kalisza i powiatu kaliskiego wzięło udział w I etapie 2. edycji Turnieju Wiedzy o Regionie Kaliskim ''Calisiada, czyli pociąg do…. Ziemi Kaliskiej”.

  Tym razem organizatorzy turnieju: Towarzystwo Miłośników Kalisza i Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” zaprosili uczestników do gospodarstwa agroturystycznego „Karczma Kaliska” w miejscowości Szadek. - Drużyny złożone z uczniów rywalizowały ze sobą, wykonując przygotowane przez organizatorów zadania praktyczne - mówi Ewa Mąkowska, koordynator projektu. - Tematyka zadań związana była ze Szlakiem Piastowskim. Uczestnicy turnieju musieli m.in. tak zaplanować trzydniowy pobyt uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w angielskim Preston, aby mogli oni poznać nasze piastowskie dziedzictwo, znajdujące się na jednej z dwóch tras Szlaku Piastowskiego. Nie lada wyzwaniem było dopasowanie obiektów sakralnych do nazw zakonów, które niegdyś się tam znajdowały oraz rozpoznanie na podstawie krótkiego opisu wybranych przedstawicieli dynastii Piastów.

  Podczas turnieju uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach. Mieli okazję wypleść koszyk wiklinowy, przygotować orzeźwiający napój czy zrobić masło w masielniczce. Dziewczęta wykrawały i dekorowały ciasteczka oraz przygotowywały tzw. cebulorze. Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: Mateusz Walczak - prezes Fundacji „Inicjatywa dla Opatówka”, Monika Sobczak-Waliś, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu oraz Marcin Mikołajczyk - wiceprezes Towarzystwa Miłośników Kalisza. Najwięcej punktów zdobyły drużyny: Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu, Szkoły Podstawowej w Morawinie oraz Szkoły Podstawowej w Liskowie. Spotkają się one powtórnie w czasie finału, który zostanie rozegrany w październiku w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

  Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Kaliszu. Wydarzenie honorowym patronatem objął Starosta Kaliski, a wsparcia finansowego udzielił Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.