AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PRZEWODNIK. Śladami Nocy i Dni

DATA: 11 lipca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Nowatorski przewodnik turystyczny w formie aplikacji mobilnej Śladami "Nocy i Dni" Marii Dąbrowskiej opracowała Fundacja Nasza Historia.

  Maria Dąbrowska, autorka znanej powieści “Noce i dnie” urodziła się w Russowie nieopodal Kalisza. Jej rodzice, Ludomira i Józef Szumscy przeprowadzili się do Russowa na początku 1889 roku. Lata spędzone w podkaliskiej wsi okazały się niezwykle ważne dla całej rodziny, szczególnie dla Marii, najstarszej spośród pięciorga rodzeństwa. Z perspektywy lat był to związek niezwykle emocjonalny, który zaważył na całokształcie jej twórczości. Fabuła napisanych przez nią utworów osadzona jest przede wszystkim w Russowie, Kaliszu i ościennych miejscowościach, a bohaterami literackim są najbliższa rodzina, mieszkańcy Russowa i okolic.

  Najbardziej znana powieść „Noce i dnie” została oparta na autentycznych faktach znanych pisarce z własnych doświadczeń i z opowiadań najbliższych. Po filmowej ekranizacji „Nocy i dni” (prapremiera odbyła się w Kaliszu w 1975 r.) turyści docierający do muzeum w Russowie, poszukują na tym terenie śladów dawnego Serbinowa i są wielokrotnie zaskoczeni, że Serbinów to bez wątpienia Russów. - Nowatorski przewodnik turystyczny w postaci aplikacji mobilnej Śladami ''Nocy i Dni'' Marii Dąbrowskiej jest kolejnym działaniem naszej fundacji w zakresie promocji powieści - mówi Tomasz Chlebba, prezes Fundacji Nasza Historia. - Przewodnik ten poprowadzi turystów wybraną trasą tematyczną pozwalając odkrywać miejscowości z czasów powieści "Noce i Dnie". Aplikacja będzie "prowadzić" turystę wzdłuż całej wyznaczonej trasy, składającej się z ośmiu opisanych i oznaczonych miejsc w miejscowościach: Russów, Poklęków, Jastrzębniki, Kurza, Tykadłów, Stawiszyn, Siąszyce, Kuchary Kościelne.

  Każda zaznaczona na mapie Google miejscowość, opisana jest wybranym cytatem z powieści oraz krótkim rysem historycznym, zarówno w formie tekstu jak również nagrania audio. Opisane miejsca uzupełnione są także archiwalnymi zdjęciami nieistniejących aktualnie zabudowań także gospodarczych, parku krajobrazowego lub innych obiektów. Aplikacja jest aktywna jedynie w opisanych miejscach (lokalizacja GPS), co "zmusza" turystów do faktycznej obecności w zaznaczonych na mapie punktach. - Początek trasy ustawiony jest przy Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, ale można dołączyć do przewodnika w dowolnej oznaczonej na mapie w aplikacji miejscowości - kończy Tomasz Chlebba. Projekt został sfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach dotacji przyznanej przez Departament Kultury.

   

  (jav)

  Link do strony z aplikacją

  http://qrs.ly/pu5dk2o

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.