AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Dzień Pszczoły na Zawodziu

DATA: 31 lipca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Kaliskie Muzeum Okręgowe zaprasza na "Dzień Pszczoły", który odbędzie się 6 sierpnia na Zawodziu.

  Pszczoły jako gatunek pojawiły się  około 100 milinów lat temu, tworząc  z zapylanymi przez nie roślinami symbiozę, która trwa do dziś, kształtując otaczający nas świat przyrody. W kulturze człowieka pszczoły obecne są od zarania dziejów. Pierwsi  ludzie uprawiający gospodarkę zbieracko – łowiecką rabowali gniazda dzikich pszczół pozyskując z nich miód i bogate w białko larwy. Pierwsze miodobranie zostało uwiecznione na naskalnym malowidle w Jaskini Pajęczej w Hiszpanii, datowane jest na schyłkowy paleolit – ok. 9000 lat p.n.e.

  Na pokrytych puszczą terenach dzisiejszej Polski już w starożytności miód i wosk stały się towarem o znacznej wartości, często eksportowanym na tereny Cesarstwa Rzymskiego. To prawdopodobnie w tamtym czasie rabunkowe metody zbierackie zaczęła zastępować gospodarka bartna, polegająca, oprócz pozyskiwania miodu, na tworzeniu nowych barci i zabezpieczaniu ich przed naturalnymi wrogami pszczół, ptakami i niedźwiedziami.

  Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu–Zawodziu badający aspekty życia doby wczesnego średniowiecza, od trzech lat prowadzi eksperymentalną hodowlę pszczół w kószkach – słomianych ulach w kształcie odwróconego kosza. Ule tego typu upowszechniły się wraz z osadnictwem cystersów,  sprowadzonych na Ziemię Kaliską za panowania księcia Mieszka III Starego. Inspiracją do pszczelego eksperymentu był fragment plastra wosku znaleziony podczas badań archeologicznych kaliskiego grodu w okolicach kolegiaty, w której książę został pochowany.

  Druga edycja Dnia Pszczoły organizowanego przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w dniu 6 sierpnia od godziny 13:00 ma na celu przybliżenie odwiedzającym gościom znaczenia pszczół i ich produktów nie tylko w odległej przeszłości, ale przede wszystkim obecnie, ponieważ świadomość wpływu tych owadów na środowisko i ich produktów na zdrowie, może rozświetlić przyszłość tak, jak woskowa świeczka rozświetlała niegdyś mroki średniowiecza...

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.