AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TURYSTYKA. Wąskotorówka będzie atrakcją powiatu?

DATA: 3 sierpnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Samorząd chce przywrócić przewozy kolejka wąskotorową na trasie Opatówek - Zbiersk.

  Obecnie wakacyjne przejazdy realizowane są na trasie od Zbierska przez Petryki do Złotnik. Powiat Kaliski jest użytkownikiem wieczystym gruntów stanowiących linię kolejową kolejki wąskotorowej na terenie powiatu kaliskiego i powiatu tureckiego. To w sumie 50 km torów. Natomiast przewozami zarządza SKPL Infrastruktura i Przewozy.

  Z przeprowadzonej analizy wynika, że przewozy kolejką wąskotorowa powinny odbywać się na trasie ze Zbierska w gminie Stawiszyn, przez Gminę Żelazków, aż do samego Opatówka. Obecnie z względu na brak przejazdu przez drogę wojewódzką, w miejscowości Florentyna, przejazdy na terenie gminy Opatówek nie są realizowane.

  O przywrócenie ciągłości kolejki na terenie gminy Opatówek zabiegają władze gminy, które deklarują pomoc rzeczową i finansową oraz Towarzystwo Przyjaciół Opatówka, które zainicjowało kilka miesięcy temu pierwsze spotkanie w sprawie kolejki.

  Ja nie wyobrażam sobie, żeby kolejka nie działa na terenie gminy Opatówek i nie była atrakcją tej gminy. Deklarujemy wsparcie finansowe. Być może również Marszałek przekaże nam swoje wsparcie. Problem w gminie Opatówek jest wyłącznie związany z brakiem przejazdu przez drogę wojewódzką i to trzeba ustalić z Zarządem Dróg Wojewódzkich, kiedy się to może zmienić – mówił Sebastian Wardęcki Burmistrz Opatówka.

  Kolejka to nasz atut turystyczny, zarówno Gmin jak i powiatu kaliskiego. To ważne, żeby działała. Również deklaruję finansową pomoc samorządu Stawiszyna. Od lat wspomagamy oczyszczanie terenu w pasie torów, więc współpraca układa się dobrze – mówił Justyna Urbaniak Burmistrz Stawiszyna.

  To bardzo ważne deklaracje i bardzo liczymy na współpracę z samorządami, która od lat układa się wzorowo w naszym powiecie. Majątek, którym dysponujemy to 50 km torów oraz inne elementy infrastruktury kolejowej, w tym ponad 6 ha terenów w Turku. Ponosimy w związku z tym koszty związane z odprowadzaniem podatków oraz uiszczania opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Cały ciężar remontów infrastruktury jest obecnie po stronie zarządcy kolejki – mówił podczas spotkania z Radnymi Wicestarosta Kaliski Jan Adam Kłysz.

  Kolejka działa od 103 lat na terenie powiatu kaliskiego. Powstała w 1914 roku. Do 1948 roku była kolejką powiatową dwóch połączonych powiatów tureckiego i kaliskiego. W 1948 roku władze PRL przejęły infrastrukturę.

  Jak szacuje obecny zarządca kolejka potrzebuje dofinansowania około 21 tys. miesięcznie co daje około 250 tys. rocznie na remont torów i podkładów, by na całym odcinku od Opatówka do Zbierska mogła jeździć bez zarzutu.

  Obecnie z przejazdów wakacyjnych korzysta około 300-500 osób podczas jednego weekendu wynika z relacji Zarządcy SKPL i to tylko na trasie Zbiersk- Petryki.

  Rozmowy trwają. Władze powiatu do końca roku powinny podjąć decyzję, jak będzie wyglądać finansowanie kolejki wąskotorowej, ogłosić przetarg na zarządcę oraz operatora i ustalić kwoty ewentualnych dofinansowań do przewozów, które mogłyby być współfinansowane przez powiat oraz współpracujące w tej kwestii samorządy.

  (wp)

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.