AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

POGODA. Jak radzić sobie z upałami?

  Podczas upałów pijmy dużo wody.

  Przyszło prawdziwe lato. Synoptycy przewidują, że wysokie temperatury utrzymają się przynajmniej do końca tygodnia. 

  O upale mówimy gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W dzień, najwyższa temperatura występuje między godz. 15 a 18, a nie jak powszechnie się sądzi w samo południe. Największe promieniowanie UV występuje natomiast w godz. 12 - 13.

  Według synoptyków w Kaliszu wysokie temperatury, przekraczające nawet 30 st. C. utrzymają się do przyszłej środy, 9 sierpnia. Przez następnych kilka dni temperatura ma spaść o kilka stopni, ale nadal będzie słonecznie i ciepło. Synoptycy ostrzegają jednak przed burzami z piorunami, które mogą okresowo występować na terenie Kalisza i powiatu podczas najbliższych upalnych dni.

  Bardzo wysoka temperatura sprzyja odwodnieniu oraz przegrzaniu organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Tak wysoka temperatura wpływa również na nasz układ nerwowy i może powodować ospałość, zdenerwowanie i spadek koncentracji.

  Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

  Przede wszystkim należy ograniczyć opalanie i nie przebywać na słońcu dłużej niż 2 godz., pamiętając o stosowaniu kremów ochronnych i nakryciu głowy. Dzieci oraz osoby starsze, które są najbardziej narażone na negatywne skutki takiej pogody, nie powinny wychodzić z domu jeżeli nie jest to konieczne. Powinniśmy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, który w połączeniu z wysoką temperaturą może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni, przegrzaniu organizmu a nawet udaru cieplnego. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić nawet do 60°C!

  Pamiętać trzeba o odpowiednim ubiorze. Najlepiej nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach, co wspomoże właściwą termoregulację. Podczas tak upalnych dni zalecane jest regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej czystej i niegazowej wody. Płyny, które przyjmujemy nie powinny zawierać kofeiny, alkoholu ani dużej ilości cukru.

  W tak ciepłe dni chętnie wypoczywamy nad wodą. Pamiętajmy, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu.   

  Jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, nie pokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się lekarzem lub zadzwonić pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce.                                                                                                     

  Marta

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.