Szczypiorno Cup. Puchar dla Górnika. MKS czwarty.

DATA: 7 sierpnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
    Piłkarze ręczni Górnika Zabrze wygrali IV Szczypiorno Cup, fot.szczypiornocup/facebook

W finale czwartej edycji turnieju Szczypiorno Cup Górnik Zabrze niespodziewanie pokonał USDK Dunkerque 26:25. MKS Kalisz w walce o 3 miejsce uległ ZTR Zaporożu 16:21.

W tegorocznej edycji turnieju Szczypiorno Cup, podobnie jak przed rokiem wzięło udział 8 zespołów, wśród których znalazły się drużyny z PGNiG Superligi Azoty Puławy, Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin oraz beniaminek MKS Kalisz a także występująca w I Lidze Nielba Wągrowiec. Stawkę uzupełnili wicemistrz Ukrainy, ZTR Zaporoże i USDK Dunkerque Handball, drużyna z czołówki francuskiej Division 1.

W meczu finałowym faworyt Dunkerque Handball, który w sobotnim półfinale pewnie pokonał MKS Kalisz zmierzył się z Górnikiem Zabrze. Zabrzanie w walce o finał okazali się nieznacznie lepsi od Zaporoża. Spotkanie finałowe lepiej rozpoczęła drużyna francuska, która dość szybko objęła kilku bramkowe prowadzenie. W 22 minucie meczu prowadziła nawet 7 trafieniami, a po pierwszych 30 minutach było 16:12 dla Dunkerque. W drugiej połowie podopieczni Rastislava Trtika skutecznie wzięli się za odrabianie strat i w 41 minucie udało im się doprowadzić do remisu. Od tego momentu zawodnicy grali praktycznie punkt za punkt. Na 5 minut przed końcową syreną Dunkerque udało się odskoczyć na dwa trafienia, byo 25:23 ale zabrzanie szybko doprowadzili do remisu a zwycięskiego gola strzelił Bartłomiej Tomczak.

Nieco mniej emocji dostarczył kibicom pojedynek o 3 miejsce. Zmierzyły się w nim MKS Kalisz i ZTR Zaporoże. W pierwszych minutach meczu wynik oscylował na granicy remisu, w 12 minucie na tablicy był remis 12:12. Od tego momentu nieznaczne prowadzenie utrzymywali ukraińscy szczypiorniści i do przerwy prowadzili 10:8. W drugiej połowie Zaporoże nie oddało już prowadzenia ale strata kaliszan nie była duża. Zawodnicy MKS-u próbowali cały czas gonić wynik jednak w końcówce Ukraińcy jeszcze powiększali swoją przewagę by ostatecznie zwyciężyć 21:16 i stanąć na najniższym stopniu podium.

Najlepszym zawodnikom turnieju przyznano nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem tegorocznego Szczypiorno Cup został golkiper MKS-u Kalisz Edin Tatar, najwięcej bramek zdobył Arkadiusz Moryto występujący w Zagłębiu Lubin. MVP całych rozgrywek wybrano zawodnika Dunkerque Handball, Wilsona Davyesa.

W niedziele rozegrano także mecze o dalsze lokaty. W meczu o miejsca 7-8 drużyna Pogoni Szczecin pewnie pokonała Nielbę Wągrowiec 31:21.  O 5 lokatę walczyły dwie ekipy z Superligi. Po ciekawym spotkaniu drużyna Azotów Puławy pokonała Zagłębie Lubin 36:30.