AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WYPRAWA. Z Kalisza do USA oglądać całkowite zaćmienie słońca

DATA: 9 sierpnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Z Kalisza wyruszyła wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie można obserowować 21 sierpnia w wąskim pasie ciągnącym się przez całe Stany Zjednoczone.

  Z Kalisza wyruszyła wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca. Malapert Solar Eclipse Expedition to inicjatywa Koła Astronomicznego Malapert. Damian, Daniel i Radosław planują zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca 21 sierpnia, a przedtem zwiedzić interesujące krajobrazy Stanów Zjednoczonych.

   
  - Całkowite zaćmienie Słońca to niesamowite zjawisko. Robi się ciemno w dzień. To chyba najpiękniejsze zjawisko astronomiczne na Ziemi - zgodnie mówią członkowie kaliskiego koła astronomicznego.
   
  Uczestnicy wyprawy wylatują do USA 9 sierpnia. - Najpierw dotkniemy stopą Oceanu Spokojnego, a potem przeniesiemy się do centralnych stanów, żeby zobaczyć piękno Ameryki - mówi Radosław Pior, promotor astronomii. - Patronem naszej wyprawy jest Karol Malapert, który już na początku XVII wieku obserwował Słońce z wieży przy kościele garnizonowym" - dodaje Radosław. 
   
  Celem wyprawy jest obserwacja całkowitego zaćmienia Słońca, ale uczestnicy pragną zobaczyć nie tylko zjawiska na niebie.  - Planujemy zwiedzić parki narodowe w stanach Utah, Arizona i Wyoming, ogółem odwiedzimy 7 stanów, pokonamy samochodem ponad 2500 mil, na naszej trasie jest Wielki Kanion i Yellowstone, a także znana z filmu >>Auta<< Chłodnica Górska" - wylicza Damian Kowalski.
   
  - Zaćmienia Słońca to - wbrew pozorom - dość częste zjawiska astronomiczne. Występują kilka razy w roku. "Tajemnica związana z całkowitym zaćmieniem Słońca tkwi w tym, że jest ono możliwe do podziwiania tylko z niewielkiego skrawka Ziemi i to przez bardzo krótki czas" - wyjaśnia Daniel Stasiak, który na codzień jest animatorem astronomii, a wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca to spełnienie jego astronomicznego marzenia.
   
  Zaćmienie Słońca 21 sierpnia 2017 roku będzie obserwowane w swej pięknej krasie w wąskim pasie ciągnącym się przez całe Stany Zjednoczone. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Europie nastąpi w sierpniu 2026 roku i będzie możliwe do obserwacji np. z Hiszpanii. W Polsce na najbliższe całkowite zaćmienie Słońca musimy poczekać do października 2135 roku.
  (red)
   
  Zapraszamy do śledzenia wyprawy na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCSt1JsV6wRlANew8QPrrGdQ oraz na blogu: www.malapert.pl

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.