AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PO NAWAŁNICACH. Pomoc dla poszkodowanych

DATA: 14 sierpnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Nawałnice uszkodziły wiele upraw i sadów w powiecie kaliskim.
  Trwa szacowanie strat po ostatnich nawałnicach w regionie.

  Gwałtowne burze wraz z opadami deszczu i gradem przeszły nad naszym regionem w środę w nocy, w czwartek nad ranem oraz w piątkowy wieczór. Tego ostatniego dnia w Kaliszu oraz powiecie kaliskim strażacy odnotowali około 70 zdarzeń, w Jarocinie było ich ponad 200, w Ostrowie powyżej 100, a w Krotoszynie zanotowano 57 interwencji strażackich.

  Żywioł połamał drzewa, pozrywał dachy, zalał ulice i drogi, zniszczył uprawy rolne oraz uszkodził linie energetyczne. Nawałnica, która przeszła nad ranem w czwartek przez powiat kaliski wyrządziła ogromne straty rolnikom. Zniszczone zostały sady, lasy oraz pola uprawne, a także budynki gospodarcze i domy mieszkalne. Najwięcej zniszczeń odnotowano w miejscowościach: Porwity, Cienia I i Cienia II w gminie Opatówek. Ucierpiały również gospodarstwa w gminach Blizanów, Godziesze i Szczytniki. - Rolnikom z powiatu kaliskiego potrzebna jest pomoc, bo starty po ostatniej trąbie powietrznej, która przeszła przez powiat są ogromne - mówi przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Mieczysław Łuczak. - Jeszcze w poniedziałek za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpię do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby w najbliższym czasie uruchomił specjalny program pod nazwą Odbudowa potencjału produkcji rolnej zniszczonego w gospodarstwach rolnych w wyniku klęsk żywiołowych. Na podstawie tego programu rolnicy będą mogli odnowić swoje uprawy, ale też odbudować zniszczone obiekty i starać się o dofinansowanie nawet o 90%.

  Informacje o programie znajdują się na stronie www.prow2014-2020.pl. Poszkodowani rolnicy powinni w pierwszej kolejności zgłosić też szkody do gminnych komisji ds. klęsk powołanych przez wojewodę, które działają w Urzędach Gmin. Komisje szacują straty i sporządzą protokoły ze zniszczeń.

  Według Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody podczas nawałnic straż pożarna w naszym województwie interweniowała ponad 2500 razy.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.