AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TRADYCJE. Święto Matki Boskiej Zielnej

DATA: 15 sierpnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Święto Matki Boskiej Zielnej przypada na 15 sierpnia i jest obchodzone w całej Polsce.
  - W Kościele katolickim w Polsce uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypada na dzień 15 sierpnia i jest dniem wolnym od pracy. U naszych południowych sąsiadów Czechów to ważne święto nazywane jest świętem Matki Boskiej Korzennej natomiast w dalekim afrykańskim Kongu świętem Matki Boskiej Znakomitej - pisze etnograf Wojciech Zjawiony z kaliskiego muzeum.

  W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście. Jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki właśnie na to święto.

  Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uwielbił, uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim. 

  Kult Maryi Wniebowziętej był w Kościele bardzo żywy i zdecydowanie wyróżniał się wśród wielu innych. Początki święta sięgają już wieku V. Wystawiono tysiące świątyń pod wezwaniem M.B. Wniebowziętej. W ciągu wieków powstało 8 zakonów pod tym wezwaniem: 1 męski i 7 żeńskich. W ikonografii scena Wniebowzięcia Maryi należy do bardzo często przedstawianych. Pod opiekę Maryi Wniebowziętej oddał Węgry król św. Stefan, a Francję - król Ludwik XIII. 

  W polskiej tradycji święto zwane jest również świętem Matki Boskiej Zielnej. Czci się jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól. Na pamiątkę podania głoszącego, że apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się w kościele kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Wierzono, że ziela poświęcone w tym dniu, za pośrednictwem Maryi, otrzymują moc leczniczą oraz chronią od chorób i zarazy. Podczas powrotu z kościoła wiązanki kwiatów zostawiano wśród upraw, gdzie miały za zadanie przynieść szczęście w zbiorach. Poświęcone zioła oraz kwiaty zabierano również do domu. Były przechowywane bardzo pieczołowicie, okadzano nimi izbę, trzymano w miejscu, które było widoczne i dawało pewność, że moc kwiatów czy ziół będzie działała. 

  Protestanci przeciwstawiają się wierze o wniebowzięciu podając jako argument brak jakiejkolwiek wzmianki na ten temat w Piśmie Świętym. Natomiast Cerkiew prawosławna, według kalendarza gregoriańskiego, 28 sierpnia obchodzi święto Zaśnięcia Bogurodzicy. Wschodnia tradycja głosi, iż Maryja przeszła do chwały nie umierając lecz właśnie „zasypiając”.

  Wojciech Zjawiony

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.