AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Koniec Domku Parkowego

DATA: 6 września 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Czy kultowy lokal kawiarenka Domek Parkowego zniknie z mapy Kalisza?

  Tylko do końca września będzie działała kultowa kawiarenka Domek Parkowego.

  Kawiarenkę Domek Parkowego od ponad 20 lat prowadzi znany animator kultury i filmoznawca Wiesław Janicki. Lokal na stałe wpisał się w kawiarniany oraz artystyczny krajobraz miasta i jest chętnie odwiedzany przez kaliszan. Dla niektórych to znane, z różnych ciekawych projektów kulturalnych, muzycznych, rekreacyjnych i sportowych, miejsce stało się wręcz kultowe. To tutaj odbywały się koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi, a w lokalu do kawy można wypożyczyć i poczytać książkę. Odbywały się też cykliczne imprezy jak choćby Dzień Dziecka czy Powitanie Lata, a nawet... pierwszomajowe pochody z przymrużeniem oka. Kilka lat temu przy Domku Parkowego stanął nawet ring bokserski i odbyły się pokazowe walki pięściarskie pod chmurką. 

  W tej formule kawiarenka ma działać jednak do końca miesiąca. Obecny najemca nie porozumiał się z właścicielem nieruchomości Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych. Chodziło m.in. o zmianę wysokości czynszu z 8 na 10 zł za metr kw powierzchni budynku. Najemca był też zobowiązany do uporządkowania terenu wokół domku, na którym bez zgody władz miasta postwił ogródek piwny. Ma też zapłacić za dotychczasowe korzystanie z tego terenu. 

  - Państwo wynajmowali lokal użytkowy, a dodatkowo bezumownie i bezprawnie zajęli obszerny teren wokół budynku, za który nie był płacony czynsz. Gdybyśmy tej kwestii nie uregulowali, to padłby zarzut o bezczynności i niegospodarności miasta – mówi wiceprezydent Karolina Pawliczak. - Nikt nie chciał, by Domek Parkowego nie był wynajmowany w takim wymiarze jak do tej pory. Chodziło jedynie o wyegzekwowanie opłaty za czynsz zgodny z obowiązującymi przepisami. Najemca poinformował, że nie będzie płacił w takim wymiarze i zamknie działalność z końcem września br. 

  Co dalej z Domkiem Parkowego? Na razie miasto nie ma pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca. - Nie ma żadnych pomysłów w tej chwili - przyznaje Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Dla nas najlepiej by było, żeby ta kwestia była uporządkowana i żeby dalej była taka funkcja jak dotychczas. Ale skoro jest to niemożliwe, to miasto musi stanąć na wysokości zadania i zagospodarować taki obiekt. Ja myślę, że znajdą się chętni, którzy będą chcieli w tej kwestii współpracować z miastem.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.