AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

HOBBY. Co warto wiedzieć wybierając się na grzyby?

DATA: 9 września 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Grzybobranie to nie tylko hobby, to także możliwość zarobku, fot. Internet

  Wrzesień to idealny czas na grzybobranie. Warto jednak pamiętać, że idąc do lasu musimy zachować pewne zasady, żeby nie narazić się na wysokie mandaty. A ile można zarobić na znajomości grzybów jadalnych?

  Najczęściej we wrześniu można spotkać w lasach schylone postacie. To grzybiarze, którzy z reguły wcześnie rano wychodzą z domu z koszem w jednej ręce i małym nożykiem w drugiej. Są to albo hobbyści, którzy poszukują grzybów na własny użytek, albo "zawodowi zbieracze", upatrujący dodatkowego zarobku.

   

  Czy jednak każdy wie jak zbierać grzyby i co grozi za niewłaściwe korzystanie z dobrodziejstw lasu? Idealnie jest, kiedy wśród akcesoriów grzybiarz posiada ze sobą nożyk i tak zbiera grzyby, że nie niszczy przy okazji runa leśnego. Jeżeli jednak zbieramy grzyby w miejscach niedozwolonych albo te objęte ochroną - możemy liczyć się nawet z 500-złotowym mandatem. Doświadczeni grzybiarze wiedzą o tym, ale amatorzy mogą narazić się na uszczuplenie swoich portfeli nawet o 250 zł za zbieranie wrzosu, mchu, ściółki, czy kory z lasu. I warto o tym pamiętać wybierając się na "weekendowy wypad do lasu".

   

  Ale można także zarobić na swojej znajomości grzybów i miejsc, w których zazwyczaj występują w większej liczbie. Aktualnie mija już sezon na kurki, ale zaczyna się czas podgrzybków, maślaków i koźlarzy. Naturalnie najbardziej poszukiwane są borowiki. I o ile za kilogram kurek ceny wahają się w granicach 13-15 zł, to borowiki kosztują około 20 zł. Natomiast za podgrzybki trzeba zapłacić w granicach 10-12 zł.

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.