AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

AKCJA. Rowerki dla podopiecznych Przystani

DATA: 2 października 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Rowerki rehabilitacyjne trafiły do podopiecznych grupy wsparcia Przystań. Fot: Karina Zachara.

  Dziesięć 3-kołowych rowerków rehabilitacyjnych trafiło do podopiecznych Grupy Wsparcia „Przystań”, działającej przy jedynej w Kaliszu SP Specjalnej nr 19. 

  Uroczystość, która odbyła się w szkole przy ul. Budowlanych, gdzie swoją siedzibę ma także Grupa Wsparcia „Przystań”, była efektem doskonale układającej się współpracy z Fundacją Eco Textil, dzięki której udało się wspólnie stworzyć kilka wartościowych projektów.  - W ubiegłym roku rowerki rehabilitacyjne otrzymało bezpłatnie 17 podopiecznych "Przystani". W sierpniu bieżącego roku w naszej szkole otworzyliśmy pierwszą w kraju, również bezpłatną wypożyczalnię rowerów dla niepełnosprawnych mieszkańców Kalisza i Wielkopolski. Dysponujemy w niej rowerami w trzech rozmiarach: dla niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i dorosłych. Teraz znów mamy się z czego cieszyć, bo nasze dzieci otrzymują kolejnych dziesięć, wspaniałych rowerów, dzięki którym mogą usprawniać swoje umiejętności, pokonywać lęki i bariery - mówi Sylwia Baranowska, założycielka Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Przystań”. 

  Działająca od ponad 4 lat Fundacja Eco Textil, zajmuje się niesieniem wszechstronnej pomocy dzieciom i młodzieży dotkniętym różnego rodzaju niepełnosprawnością, ich rodzinom i opiekunom. Środki finansowe zasilające konto fundacji pochodzą z przetworzonej odzieży używanej, którą społeczeństwo oddaje do specjalnych pojemników. Im więcej oddanej odzieży, tym więcej niepełnosprawnych dzieci otrzymuje pomoc z fundacji. Jedną z form wsparcia jest właśnie realizowany od 4 lat program „Rower dla niepełnosprawnego”, w ramach którego fundacja podarowała potrzebującym w całym kraju 4 tysiące rowerów rehabilitacyjnych. Tylko w samym Kaliszu otrzymało je, bezpośrednio lub za pośrednictwem działających na rzecz niepełnosprawnych organizacji, 50 osób. - Nasze kontakty z Kaliszem, w tym również współpraca z Grupą Wsparcia „Przystań” układają się bardzo dobrze i jestem przekona, że sprzęt, który dziś przekazujemy trafia w dobre ręce. Dzięki tym rowerkom wiele dzieci, które do tej pory nie wiedziały, że mogą jeździć na rowerze, od dziś będą mogły korzystać z takiej formy rehabilitacji i rekreacji - podkreśla Monika Lipnicka, prezes fundacji Eco Textil.

  W uroczystym przekazaniu rowerków uczestniczyli prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński oraz wiceprezydent miasta Karolina Pawliczak, którzy podarowali świeżo upieczonym rowerzystom pakiety „Zdrowy Kalisz”. Jak podkreślił prezydent miasta, radość na twarzach dzieci i ich opiekunów najlepiej pokazuje jak cenne są tego typu inicjatywy. Pogratulował też pomysłu, zaangażowania i wzorcowo układającej się współpracy pomiędzy Fundacją i kaliską „Przystanią”, z której owoców mogą korzystać ci, dla których los okazał się mniej łaskawy.

  (kz)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.