AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SAMORZĄD. Kradzież danych przy internetowym głosowaniu na budżet obywatelski

DATA: 2 października 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Fałszerstwa przy internetowym głosowaniu na budżet obywatelski. Miasto zapowiada zgłoszenie sprawy do prokuratury.

  Kaliszanie przez cały miesiąc oddawali swe głosy na zadania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim poprzez stronę internetową bo.kalisz.pl. Aby zagłosować należało podać swoje dane, m.in numer PESEL.

  W ubiegłym tygodniu okazało się ktoś nielegalnie wykorzystał dane osobowe kilku osób. Jak się okazuje wszyscy to byli lub obecni członkowie stowarzyszenia "Wspólny Kalisz".

  - Nie mogłem zagłosować, bo ktoś wcześniej za mnie zagłosował, wykorzystując moje dane – mówi prezydent Grzegorz Sapiński Dziwi fakt, że większość, a właściwie wszystkie osoby, które zgłosiły się do nas z tym problemem były, albo członkami, albo sympatykami stowarzyszenia Wspólny Kalisz. Nie pozostało nam nic innego jak skierować tę sprawę do prokuratury, ponieważ zostały wykorzystane dane wrażliwe – imię, nazwisko, pesel.

  - Poprosiłam sprawdzenie, czy wyciek danych osobowych mógł mieć miejsce poprzez nasze systemy informatyczne. Zostałam zapewniona, że nasze systemy są bezpieczne. Ktoś miał dane wrażliwe osób, za które zagłosował i po prostu skorzystał z tych danych. Nie jest to z naszej strony jakakolwiek niezabezpieczona furtka przez którą ktoś mógł te dane od nas wydostać – mówi wiceprezydent Barbara Gmerek.

  To nie pierwszy przypadek problemów, związanych z internetowym głosowaniem w kaliskim budżecie obywatelskim. W ubiegłym roku sporo kontrowersji wzbudził fakt, iż zadania do budżetu zgłaszał Marcin Andrzejewski, który potem sam liczył oddawane na nie głosy - bo był odpowiedzialny za system informatyczny, obsługujący głosowanie. Dziwiono się również temu, że jako pierwszy wyniki głosowania ogłaszał były wiceprezydent Piotr Kościelny, który nie powinien mieć dostępu do takich danych.

  Z kolei dwa lata temu okazało się, że dużą część projektów i zadań do Budżetu Obywatelskiego zgłosili ratuszowi urzędnicy.

  (mik)

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.