AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MUZYKA. Festiwal Jesień Organowa

DATA: 13 października 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal ''Jesień Organowa-Chełmce 2017''. Najbliższy koncert odbędzie się 22 października.

  Festiwalowe wydarzenia, których organizatorami są Fundacja ''Inicjatywa dla Opatówka'' oraz Parafia pw. Narodzenia NMP w Chełmcach, zostały zaplanowane na cały październik. Festiwal otworzyli: w imieniu dyrektora artystycznego Łukasza Mosura oraz Fundacji - jej prezes Mateusz Walczak, a w imieniu parafii i księdza proboszcza Jerzego Salamona wikariusz ks. Zbigniew Kołodziejczyk. W trakcie koncertu inauguracyjnego wystąpili: Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu na czele z dyrygentem Beatą Szymańską oraz organista Adam Kowalski, na co dzień grający w Sanktuarium w Świętej Lipce, słynącej z organów z ruchomymi figurkami. - W repertuarze znalazły się różnorodne utwory, od barokowych dzieł mistrza J. S. Bacha, skończywszy na współczesnych pieśniach chóralnych. Szczególnym uznaniem publiczności cieszyły się improwizacje organowe Adama Kowalskiego na tematy znanych pieśni. Koncert poprowadziła Natalia Karolak - mówi Mateusz Walczak, organizator festiwalu i prezes Fundacji ''Inicjatywa dla Opatówka''. 

  Najbliższy koncert w ramach festiwalu odbędzie się 22 października o godz. 17:30 a wystąpią skrzypaczka Anna Maria Stankiewicz oraz organista Daniel Nowak. Tydzień później o tej samej porze, w międzynarodowej obsadzie zaplanowano finał "Jesieni Organowej". Wykonawcami będą Irina Bogdanowa - sopran (Rosja) oraz Antonio di Dedda - organy (Włochy). Festiwal został dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego a głównym partnerem jest Fundacja PZU. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Biskup Kaliski Edward Janiak oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny. 

  (nel)

  23 października (poniedziałek) w godz. 9:00, 10:30, 12:00, 13:30 odbędą się koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w czasie których uczniowie poznają budowę i funkcjonowanie organów piszczałkowych. Dzięki grającemu modelowi organów mogą także sami spróbować gry na tym instrumencie. Zajęcia poprowadzą organista Łukasz Mosur oraz organmistrz Andrzej Sutowicz. 
  Zapraszamy szkoły do zgłaszania się na te koncerty - udział w nich jest bezpłatny. Kontakt mailowo: fundacja@inicjatywa.opatowek.pl  lub telefonicznie: 691 117 543.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.