AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

NA MECZU. Daj szansę na życie. Niezwykła akcja na spotkaniu MKS-u

DATA: 13 października 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Artur Bożek jest Ambasadorem Akcji. Fot: Karina Zachara.

  Sobotni mecz szczypiornistów MKS-u Kalisz ze Spójnią Gdańsk to coś więcej niż tylko sportowe widowisko. Towarzyszyć mu będzie, realizowana wspólnie z Fundacją DKMS, szeroko zakrojona akcja propagująca ideę dawstwa szpiku kostnego, umożliwiająca także rejestrację potencjalnych dawców. 

  Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy szpiku dla pacjenta jest bardzo niskie, a zatem im szersza baza potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Uratowanie czyjegoś życia, wbrew pozorom, nie jest aż tak trudne. Jednym ze sposobów, aby stać się prawdziwym bohaterem, jest podzielenie się z chorym swoim szpikiem.

  Pierwszym krokiem jest jednak rejestracja w bazie potencjalnych dawców. I właśnie temu, jak również szeroko pojętej promocji idei dawstwa, służy akcja partnerska PGNiG Superligi i Fundacji DKMS. Podczas 7. i 8. serii meczów piłki ręcznej uruchomione zostaną specjalne stanowiska Fundacji, gdzie kibice będą mogli zarejestrować się w bazie dawców szpiku. - W kaliskiej Arenie wolontariusze DKMS obecni będą przed, w przerwie i po meczu naszych szczypiornistów z zespołem Spójni Gdynia. Gorąco zachęcamy wszystkich kibiców do włączenia się w tę szczytną akcję - mówi Błażej Wojtyła, prezes MKS-u Kalisz.       

  W trwające przez cały październik działania promocyjne włączają się też zawodnicy, Ambasadorzy Akcji z ramienia poszczególnych klubów, którzy swój udział w niej przypieczętowali odbiciem dłoni. W kaliskim MKS-ie tę zaszczytną rolę pełni Artur Bożek. - My na co dzień walczymy na parkiecie. O coraz lepsze wyniki, o prestiż, o to by dostarczać emocji, wrażeń i radości wiernym kibicom. Mamy jednak świadomość, że są osoby, które walczyć muszą o coś znacznie cenniejszego, a właściwie bezcennego, o własne życie. Włączając się w tę akcję, chcemy im w tej trudnej walce pomóc. Liczymy, że wśród fanów szczypiorniaka znajdą się osoby, które podejmą wyzwanie i zarejestrują się w bazie potencjalnych dawców szpiku, zwiększając tym samym czyjąś szansę na powrót do zdrowia - podkreśla rozgrywający MKS-u. 

  Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg. Proces rejestracji nie jest skomplikowany i zajmuje zaledwie kilka minut. Wystarczą dwie, specjalne pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Właśnie takim pakietem dysponować będą wolontariusze DKMS, którzy już w najbliższą sobotę pojawią się w kaliskiej Arenie. Rejestracji można też dokonać na stronie fundacji https://www.dkms.pl/pl

  (kz)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.