AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

INWESTYCJE. Pod Kaliszem powstanie najnowocześniejsze więzienie w Polsce

DATA: 17 października 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Joanna Lichocka (w środku) i wójt Sylwiusz Jakubowski ( z prawej)

  Najnowoczesniejsze więzienie w Polsce powstanie w gminie Żelazków. To inwestycja warta 250 mln. zł i ogromna szansa na rozwój dla całego regionu.

  O lokalizację tej inwestycji walczyło kilka samorządów w Polsce. Ostatecznie obiekt penitencjarny na około 800 więźniów powstanie w Dębem w gminie Żelazków.

  - Rozmawiałam z panem ministrem Patrykiem Jakim i jeszcze raz powiedział mi, że decyzja o powstaniu tej jednostki na terenie gminy Żelazków właściwie zapadła  – mówi posłanka PiS Joanna Lichocka. - W mojej ocenie, jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, pierwsze roboty powinny rozpocząć się najpóźniej wiosną przyszłego roku.

  Gmina przekazała pod jego budowę blisko 20-hektarowy teren.

  - Został podpisany list intencyjny, w ramach którego ja mam zobowiązanie jako gmina do podłączenia wodociągów, kanalizacji i stworzenia drogi technicznej, którą już wykonałem. Można już praktycznie rozpoczynać budowę – mówi Sylwiusz Jakubowski, wójt gminy Żelazków. - Sam zakład penitencjarny to jedna część, oczywiście znacząca ponieważ będzie zajmowała około 70 proc. powierzchni. Druga część to węzeł przesiadkowy, który zostanie wybudowany w tym samym miejscu .

  Wiadomo, że teren przyszłego zakładu karnego nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domów lokalnej społeczności.

  Nowa inwestycja stworzy 250 miejsc pracy. Pierwszeństwo w zatrudnieniu mają mieć mieszkańcy gminy Żelazków.

  Będzie to też szansa na rozwój dla całego regionu, bo obok więzienia mają powstać też nowe drogi oraz mieszkania dla pracowników zakładu.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.