AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

OSP. Kaliscy strażacy-nurkowie szkolili się w Czarnogórze

DATA: 18 października 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Kaliscy strażacy-nurkowie szkolili się w Czarnogórze. Wyjazd był częścią cyklu szkoleniowego podnoszenia uprawnień i kwalifikacji przez kaliskich druhów.

  Od 9 do 15 października grupa kaliskich płetwonurków z OSP Kalisz i LOK Bursztyn przebywała w czarnogórskiej miejscowości Budva oddalonej od Kalisza o ponad 1600 km. To małe bałkańskie państwo słynie z ciepłego Adriatyku leżącego u stóp gór wysokich. Charakteryzuje się dużą ilością wraków z I i II wojny światowej i wojen regionalnych, a także dużą ilości grot i jaskiń podwodnych. Te ostatnie szczególnie interesowały kaliskich nurków-strażaków. Wyjazd był częścią cyklu szkoleniowego podnoszenia uprawnień i kwalifikacji przez kaliskich druhów.

  - Nurkujemy przez cały rok. Już w styczniu zorganizowaliśmy nurkowanie podlodowe na wyrobisku Zośka w Kaliszu. Później całą wiosnę nurkujemy w chłodnych i ciemnych jeziorach w Polsce. W lipcu trzytygodniowy obóz, podczas którego ćwiczymy prace podwodne rozkładając i składając rusztowania pod wodą, budując platformy, pompując własnym automatem oddechowym balon do wynoszenia przedmiotów, itd. Pod koniec roku zawsze organizujemy wyjazd aby ponurkować w innych, korzystniejszych warunkach - mówi Bogumił Dopierała naczelnik OSP i instruktor nurkowania trzeciego stopnia - W tym roku Czarnogóra z uwagi na dużą ilość skał, klifów, tuneli, grot i jaskiń podwodnych. Zaczęliśmy od łatwych nurkowań stopniowo zwiększając ich trudność i głębokość. Ostatniego dnia obozu nasi płetwonurkowie musieli przepłynąć kilkaset metrów po ciemku z kamiennym i ostrym sufitem nad głowami. Tymi nurkowaniami nie tylko doskonalą swoje umiejętności ale także zdobywają certyfikowane specjalności i kolejne stopnie nurkowe. Szkolenie w takich warunkach ma też niewątpliwy charakter turystyczny. Adriatyk o tej porze roku jest idealnym miejscem do podwodnych eskapad. Na dworze jest ciepło, a woda nawet na głębokości 30 metrów ma 20 stopni. W dodatku góry stykają się tu z morzem, co daje wyjątkowe możliwości zagłębienia się pod nimi. Wszytko jednak odbywa się na prywatny koszt druhów OSP Kalisz.

  - W naszej jednostce są zrzeszeni druhowie specjalizują się w ratownictwie wodnym, ratownictwie medycznym, sterowaniem ratunkowymi łodziami motorowodnymi i w tym zakresie służymy społeczeństwu nieprzerwanie od maja do września. Płetwonurkowanie natomiast jest wielką pasją naszych druhów-ratowników i zarówno obozy jak wyjazdy szkoleniowe oraz kolejne uprawnienia druhowie robią na własnym sprzęcie i na własny koszt. - relacjonuje prezes Grzegorz Kuświk najstarszej OSP w Polsce.
  Podwodnym przewodnikiem kaliszan po podwodnej krainie tuneli, jakiń i grot był dowiadczony płetwonurek oraz instruktor CMAS – Nebojsa Ivanovic.

  Nebojsha Ivanovic jest członkiem specjalnej jednostce płetwonurków przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Czarnogóry. Brał udział w akcjach rozminowywania dna morza z niewybuchów po wojnach światowych i tych regionalnych. Jest tez byłym funkcjonariuszem specjalnej jednostki policji, zajmującej się m.in. ochroną prezydenta, odznaczony państwowym orderem za odwagę. Członek grupy ratownictwa morskiego, który niezliczoną ilość razy ratował ludziom życie na morzu. Wiele razy było też za późno na pomoc i odszukiwał oraz wydobywał zwłoki. Bardzo wysoko ocenił umiejętności nurkowe kaliskich ochotników, w skład których wchodzili: Bogumił Dopierała – naczelnik i instruktor, Piotr Piątyszek – wiceprezes i instruktor strzelectwa, Michał Kaftanowicz – sekretarz jednostki, Grzegorz Olszyna, Rafał Olszyna, Marcin Józefowski, Miłosz Kubera, kaliski radny Dariusz Grodziski oraz Katarzyna Zderkowska – jedyna kobieta uczestnicząca w adriatyckich zadaniach podwodnych, ale nie jedyna nurkująca kobieta w jednostce.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.