AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KONKURS. Nowe, czyste Szałe

DATA: 26 października 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Jeden z konkursowych projektów.

  W Pałacu Tłokinia odbyła się gala finałowa konkursu ''Koncepcja przestrzennego i ekologicznego zagospodarowania zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe''.

  Konkurs zorganizowany został wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Urząd Miejski Gminy Opatówek i skierowany był do studentów Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Odbywał się w dwóch kategoriach, a w sumie na konkurs wpłynęło 12 prac, po 6 w każdej z kategorii. W kategorii: ''Rekultywacja zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe'' pierwsze miejsce zajął projekt Patryka Antoszewskiego i Agnieszki Lewandowskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu), który obejmował dokonanie diagnozy stanu zbiornika oraz uwzględnienie różnych metod poprawy stanu zbiornika wraz z szczegółową ich charakterystyką i kosztorysem, uwzględniającym montaż proponowanych rozwiązań i koszty eksploatacyjne. Wskazano w nim także na potencjalną ekologiczną skuteczność propozycji oraz szybkość i trwałość proponowanych rozwiązań. - Pierwsza kategoria obejmowała koncepcje odnowy biologicznej zbiornika, bo przecież bardzo wiele czynników wpływa, na jakość wody. Chodziło o diagnozę stanu zbiornika, wskazanie metod poprawy stanu wody. Jednocześnie zależało nam, żeby studenci opracowali zagospodarowanie urbanistyczne zalewu w miejscowości Szałe. Te pracę dają taki fundament by wybrać najlepsze pomysły na zagospodarowanie tego miejsca - mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

  Z kolei w kategorii ,,Koncepcja zagospodarowania przestrzennego zbiornika retencyjnego i jego okolic'' zwyciężył projekt przygotowany przez studenta Politechniki Poznańskiej (Wydział Architektury) Łukasza Gąskę, który obejmował: stworzenie całorocznej, atrakcyjnej oferty wypoczynkowo-rekreacyjnej opartej na rozbudowie istniejącej bazy sportów wodnych w oparciu o potencjał miejsca, z szacunkiem dla walorów estetycznych krajobrazu i z dbałością o proekologiczne rozwiązania przestrzenne. - Każda z prac ma coś w sobie co będzie można wykorzystać w przyszłości - mówi burmistrz Opatówka Sebastian Wardęcki. - To nie będzie tak, że skupimy się na jednym zwycięskim projekcie, tylko będziemy chcieli skorzystać z wielu pomysłów i rozwiązań zawartych we wszystkich tych pracach.

  Na razie jednak nie wiadomo kiedy i w jakiej części wybrane projekty będą realizowane, choć ich wykonanie z pewnością przyczyniłoby się zwiększenia możliwości turystycznych i rekreacyjnych tego regionu.

  (nel)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.