AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PRZYRODA. Rozwiesili budki lęgowe dla ptaków

DATA: 10 listopada 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Akcja rozwieszania budek lęgowych na terenie Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej potrwa do 15 listopada.

  W ramach akcji leśnicy z nadleśnictw z Kalisza, Grodźca, Gołuchowa i Taczanowa przeprowadzają lekcję przyrody o ochronie ptaków, uczą jak montować budki lęgowe, gdzie najlepiej je wieszać i jakim gatunkom one służą. W ramach tegorocznej akcji montowane są budki lęgowe dla ptaków wg. Sokołowskiego typ A czyli taki ze średnicą otworu wlotowego: 33 mm, które przeznaczone są na mniejszych ptaków takich jak kowalik, sikory bogatki, sikory modrej, sikory ubogiej, sikory sosnówki, muchołówki małej, wróbli, mazurka.

  Drugi rodzaj budek, który trafia do wielkopolskich lasów w ramach akcji, to budka lęgowa dla ptaków typ B, o średnicy otworu wlotowego: 45 mm. Przeznaczone są dla ptaków dzięcioła, dudka, kretogłowa, szpaka sikory, sóweczki, mazurka.

  - Należy pamiętać, że budki lęgowe nie zastąpią naturalnych dziupli lęgowych. Są one jednak koniecznością w miejscach, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich ilość jest niewystarczająca. Widać, że są one zasiedlane, często mieszkają w nich oprócz ptaków również pszczoły, trzmiele czy myszy – mówi Mirosław Niczyporuk, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz.

  - W ramach akcji rozwieszonych zostanie 150 budek lęgowych. To już trzeci rok akcji, która doskonale sprawdza się w terenie, bo dzieci otrzymują praktyczną lekcję przyrody. W 2015 roku rozwiesiliśmy na terenie Wielkopolski 150 budek lęgowych, w 2016 roku kolejnych 100 budek i w tym roku do lasów, ogrodów i parków trafi kolejne 150 budek lęgowych, by promować pozytywne zachowania związane z ochroną środowiska - mówi Wioletta Przybylska z kaliskicgo starostwa.

  Prof. Jan Sokołowski opracował kilka podstawowych typów budek lęgowych zaprojektowanych dla poszczególnych gatunków ptaków. Modele te ogólnie się przyjęły i stały się bardzo powszechne ze względu na ich prostotę i uniwersalność.

  Budka musi posiadać ruchomą, otwieraną część, tak aby istniała możliwość oczyszczenia gniazda. I tego ucząc również leśnicy wszystkie dzieci.

  W ramach projektu wydrukowany również został album „Tajemnice przyrody Wielkopolski” w którym umieszczone zostaną zdjęcia fauny i flory lasów Wielkopolski wykonane przez uczestników konkursu fotograficznego. To będzie już szósty wydawany przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej jako efekt konkursów fotograficznych o tematyce przyrodniczej.  Do tej pory Stowarzyszenia wydało albumy pn. „Skarby Wielkopolski, „Ukryte bogactwo rezerwatów przyrody”, „Cuda Natury w Wielkopolsce” „Wielkopolska z lotu ptaka”  oraz „Bogactwo lasów Wielkopolski”.

  Drugi konkurs jaki został zorganizowany w ramach projektu to „Dbajmy o przyrodę Wielkopolski” i polegał na organizacji zbiórek jak największej liczby kasztanów i żołędzi dla zwierzyny leśnej. Kasztany i żołędzie są przysmakiem dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków: sójek i bażantów. Są bogate w witaminy i substancje odżywcze, dlatego wykorzystywane są do dokarmiania zwierzyny leśnej. Wiele zwierząt otrzymuje dzięki temu  w okresie zimy niezbędny pokarm, którego normalnie nie mogłoby samodzielnie znaleźć ze względu na trudne warunki pogodowe w trakcie tej pory roku.

  Z kolei przy Szkole Podstawowej w Nowym Nakwasinie w Gminie Koźminek punktu edukacyjnego skierowanego głównie dla dzieci i młodzieży, składającego się z 5 elementów edukacyjnych  prezentujących m.in. tropy zwierząt, przekroje drzew czy zachowania przyjazne środowisku dotyczące dokarmiania zwierząt. 

  (wp)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.