AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

INTEGRACJA. Niezwykły mecz Przystani

DATA: 6 grudnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Uczestnicy niezwykłego siatkarskiego meczu. Fot. Andrzej Olejniczak.

  Z inicjatywy Grupy Wsparcia dla Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Przystań” w Kaliszu, wystartowała kampania społeczna pod hasłem "Tacy sami, nierówno traktowani".

  Tym razem, w przeddzień Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, rodzice zrzeszeni w kaliskiej „Przystani” i ich podopieczni spotkali się w wyjątkowych okolicznościach. Była sportowa rywalizacja, emocje, ale przede wszystkim dużo dobrej zabawy. A wszystko za sprawą … meczu siatkówki. Innego niż wszystkie, bowiem na boisku w hali sportowej „Olimpia”, spotkały się dwa wyjątkowe zespoły: Ojców z Grupy Wsparcia "Przystań” oraz Przyjaciół "Przystani". Właśnie w ten sposób zainaugurowano w Kaliszu kampanię społeczną pod hasłem "Tacy sami, nierówno traktowani". - Pamiętajmy, że nie zawsze niepełnosprawność jest widoczna - mówi Sylwia Baranowska, inicjatorka akcji, założycielka Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych "Przystań" nauczyciel w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. - Osoba sprawna ruchowo może być niepełnosprawna umysłowo i odwrotnie. Dzieci niepełnosprawne, często nie różnią się wyglądem od swoich rówieśników, zazwyczaj nie mają wypisanej niepełnosprawności na twarzy. Ważnym jest byśmy mieli świadomość, że zarówno dzieci, osoby niepełnosprawne jak i ich rodziny potrzebują ze strony otoczenia zrozumienia, a nie w pewnym sensie “płytkiego” oceniania wyjętych z kontekstu zachowań. Myślę, że dziś, poza wspaniałymi emocjami i świetną zabawą wszyscy wygraliśmy o wiele więcej.

  W towarzyskim meczu, przeciwko Ojcom, w drużynie Przyjaciół „Przystani” zagrali: Grzegorz Sapiński prezydent Kalisza, Karol Matczak - kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej „Swoboda”, Andrzej Kurzyński - dziennikarz "Ziemi Kaliskiej", Roksana Kubicka - reprezentująca portal Calisia.pl, Piotr Gawroński - przedstawiciel Fundacja "Serce dla Serca" oraz Przemysław Durman i Łukasz Zając, przyjaciele SPS nr  19. Spotkanie sędziowała Daria Walczykiewicz.

  Atrakcji nie brakowało też w przerwach meczu. Zadbały o to mamy niepełnosprawnych dzieci, tym razem w roli cheerleaderek.
  Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu wraz z Grupą Wsparcia "Przystań" oraz Fundacja "Serce dla Serca".

  Partnerem kampanii społecznej jest Miasto Kalisz. Profesjonalne koszulki z nadrukiem dla drużyny Ojców z Grupy Wsparcia "Przystań" ufundował Miejski Klub Sportowy, a puchar dla zwycięskiego zespołu, Piotr Tomankiewicz.

  (nel, kz)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.