AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ROCZNICA. Dni Fińskie w Wielkopolsce

DATA: 12 grudnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  100. rocznica odzyskania przez Finlandię niepodległości oraz 150. rocznica urodzin Generała, Premiera, Marszałka Finlandii Carla Gustafa Mannerheima stały się okazją do zorganizowania Dni Fińskich w Wielkopolsce.

  Wśród gości dzisiejszej uroczystości znalazł się m.in. Robert Jakubiec, konsul honorowy Finlandii w RP.

  Uczestnicy obchodów wysłuchali wykładu na temat Generała, Premiera, Marszałka Finlandii Carla Gustafa Mannerheima i wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy „Śladami Marszałka Mannerheinma w Polsce 1889-1919”.

  - 100 lat temu losy narodów fińskiego i polskiego układały się zadziwiająco podobnie. Uzyskaliśmy niepodległość dzięki wybuchowi I wojny światowej i przewrotom politycznym, które miały miejsce w wielu zakątkach Europy - mówiła wiceprezydent Barbara Gmerek. - Szanowni państwo, Kalisz nie zapomina, że  jeden z najważniejszych bohaterów Finlandii przez pewien czas związany był z najstarszym polskim miastem. Marszałek Mannerheim właśnie tutaj służył jako kornet w 15. Aleksandryjskim Pułku Dragonów.

  Przy tablicy poświęconej pamięci generała Mannerheima kwiaty złożyli konsul honorowy Finlandii, przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu oraz kierownictwa uczelni.

  Organizatorami Dni Fińskich w Wielkopolsce są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.