AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

HISTORIA. Bitwa w Skokach. Wyprawa na Białoruś

DATA: 4 stycznia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Rekonstruktorzy z naszego regionu po bitwie w Skokach.
  W miejscowości Skoki koło Brześcia na Białorusi odbyła się rekonstrukcja historyczna z okresu I wojny światowej oraz podpisania rozejmu brzeskiego między Rosją i Niemcami. Uczestniczyli w niej członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych z Kalisza i naszego regionu.

  Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone grupy z Białorusi, Rosji, Ukrainy oraz jedynie dwie grupy rekonstrukcyjne z Polski, w tym nowo powstała grupa GRH 155 I.R., która zrzesza członków z Kalisza, Ostrowa, Turku, Liskowa, Gdyni, Krakowa oraz Niemiec. Reprezentantem naszego miasta był Kamil Kowalski, wieloletni pasjonat historyczny, który jest jednym z założycieli grupy.
  Członkowie GRH 155 I.R uczestniczą w wielu historycznych rekonstrukcjach, a tym razem ich celem były tereny Białorusi. Po wielu godzinach spędzonych na przejściu granicznym, mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych członkom grupy udało się dotrzeć na miejsce wydarzenia. Po przybyciu zostali oni ulokowani w jednej z białoruskich szkół. Placówka, w której nocowali rekonstruktorzy jest oddalona około 50 m. od Białego Pałacu, gdzie w 1917 roku został podpisany rozejm brzeski oraz gdzie mieściła się siedziba rodowa Niemcewiczów.

  Przedstawiciele grupy udali się później do oddalonego o 20 kilometrów Brześcia, gdzie zwiedzili miasto. Nadal znajdują się tam polskie kamienice, banery i reklamy w języku polskim z okresu międzywojennego, ale również pomniki Włodzimierza Lenina oraz znaki sierpa i młota. W restauracjach można było skosztować miejscowych specjałów takich jak: maczanka z blinami, kołduny, syrniki czy draniki ze śmietaną. Grupa udała się też do Twierdzy Brzeskiej, gdzie mieści się miejscowe muzeum, w którym nie brakuje polskich akcentów - Podczas spacerów naszym rekonstruktorom ubranym w mundury salutowali białoruscy żołnierze - mówi Kamil Kowalski, członek i jeden z założycieli GRH 155 I.R. - To uczucie pozostanie w mojej pamięci jeszcze na długo.

  Przedstawiciele grupy uczestniczyli też w rekonstrukcji bitwy z okresu I wojny światowej. - Bitwa rozpoczęta została przez salwy z armat, które ostrzeliwały pozycje wojsk carskich, po przygotowaniu artyleryjskim nastąpił frontalny atak wojsk niemieckich, których celem było wyparcie wroga z zajmowanych pozycji - relacjonuje Kamil Kowalski. - Mimo efektywnego ataku, wojska niemieckie musiały wycofać się, gdyż zostały zaatakowane przez kozacką kawalerię oraz przygwożdżone karabinami maszynowymi. Ze stratami w ludziach oraz z osobami rannymi wojska niemieckie wycofały się na pozycje obronne, następnie nastąpił ostrzał artyleryjski oraz atak wojsk rosyjskich. Mimo zaciętej walki wręcz obie armie musiały ponownie wycofać się na swoje pozycje, jednak całą walkę przerwali dopiero emisariusze wojsk rosyjskich, których głównym celem było definitywne zakończenie walki.

  Po zakończeniu rekonstrukcji mieszkańcy mogli zrobić sobie zdjęcia oraz porozmawiać z odtwórcami ról żołnierzy obu armii. Na zakończenie wizyty na Białorusi przedstawiciele GRH 155 I.R., po zdaniu broni, udali się do miejscowej bani (rodzaj sauny), a potem na bal, który odbył się w Białym Pałacu. Wzięli w nim udział obecni w wydarzeniu rekonstruktorzy i miłośnicy historii w strojach z epoki.

  Kontakt z grupą www.facebook.com/GRH155I.R/

   

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.